Retro radna soba s lakiranim drvenim stolom i stolicom, pisaćom mašinom i starinskim prozorom uz prigušena svijetla izgleda kao filmski set, a nalazi se na Gornjem gradu na jednoj od najljepših adventskih lokacija, "Caffe de Matoš", i idealan je za stvaranje fotografija kroz koje se posjetitelji mogu vratiti u prošlost i biti dio šarmantne starozagrebačke priče.
- Pogled na grad je fantastičan. Lampice, detalji poput vintage zlatnih cipela i obojenih bicikala stvarno čine posebnu blagdansku atmosferu. Unatoč tome što ne volim gužvu koja je uvijek ovdje, zbog ove se bajke isplati doći "kod Matoša"- rekli su nam Božo Bulović i Ljiljana Čačko dok su kod "Bosanske kuće" isprobavali takozvani bosanski desert koji se sastoji od jedne tulumbe i dvije ružice, a stoji 20 kuna.
- Tulumba se pravi od rijetkog dizanog tijesta i kada se zapeče prelije se slatkim sirupom. Ružice su, pak, kao baklava, ali imaju drugačiji oblik - objasnio nam je chef Halid Mušić. Još jedan od njihovih hitova je, ističe, "Bossburger" koji se od regularnog burgera razlikuje po tome što se pravi s tradicionalnim, domaćim dimljenim sirom, a cijena mu je 35 kuna.
- Uz sir stavljamo pljeskavicu od junećeg mesa, a ostale dodatke, odnosno povrće poput salate, luke ili rajčice, gosti sami biraju. Ljudi najčešće misle da burger ima posebnu notu jer stavljamo špek, a zapravo je sir zaslužan za puninu okusa- kazao je Mušić.
"Švicarska sarma" koja stoji 40 kuna jelo je koje kod posjetitelja izaziva znatiželju, a kada ga probaju, kažu nam kod kućice "After", oduševi i one skeptične.
- Rolicu sarme stavljamo u pecivo, a preko toga rastopimo švicarski sir Raclette. Kombinacija je neobična, ali većina se vraća po repete - rekao nam je mladi kuhar, Bruno Štengl. Nakon nečeg slanog, valja pojesti nešto slatko, a kod "Aftera" posjetitelji se dolaze zasladiti "Oreo fritulama" koje stoje 24 kune.
VIDEO Advent u Zagrebu:
- Stavljamo cijeli oreo keks u smjesu od fritula. Zapravo je jednostavno za napraviti, a mislim čak da nema to nitko drugi u ponudi, kao i kuhani pelin koji je 24 kuna čaša - objasnio je Štengl.
Kuhano vino čije se cijene kreću od 15 do 22 kune na "Caffe de Matoš" ipak nije božićni bestseller. Tu ulogu je ove godine preuzeo kuhani gin koji košta od 22 do 24 kune, a kod kućice "Costa" u redu se stoji i za tople koktele "Aperal punch" koji je 25 kuna i "Winter grog" za 30 kuna.
- Punč radimo od Aperola, začina, sirupa od marakuje, soka od jabuka i vruće vode. Grog se inače radi od ruma, šećera, limete, cimeta i kipuće vode, ali smo mi osmislili svoju verziju od viskija, slatkog sirupa od vanilije i limuna, soka od jabuke te vruće vode - kazala je voditeljica kućice, Silvija Manenica.
Miris hrane i toplih pića na Strossmayerovom šetalištu ispunjava zrak, a osim što se posjetitelji mogu fino najesti, probati nova, ali i uživati u tradicionalnim napitcima, organiziran je bogat glazbeni program. DJ-evi će tijekom Adventa na zlatnoj pozornici animirati prolaznike puštajući zvukove popa, rocka, funka i ostalih, a live nastupe imat će riječka grupa "Belfast food", bend "Stampedo", ženski sastav "C.U.R.E.xy", "Ines i Dalibor Acoustic" ..., i, između ostalog, 26. prosinca organiziran je mega koncert iznenađenja.
Hm, iako smatram da je ovakav Advent totalni kič i neukus za mlačenje para, a ne slavljenje krščanskog došašća, ova lokacija mogla bi i proči sa nekom probavljivošću i decentnošću. Znam da je adventsko razmišljanje, troši, žderi, loči, tovi se ko prase totalno kontra kršćanskoj tradiciji, ali ovi ipak nisu pretjerali toliko kao ostali amerikanizacijom i kinezologijom blještavila i kiča.