Puknuće cijevi

Bageri raskopali tek uglancanu Mesničku zbog loše kanalizacije

Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
Radnici popravljaju cijevi u Mesnickoj
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
Radnici popravljaju cijevi u Mesnickoj
Foto: Boris Ščitar/Večernji list
Stanari Mesnicke ulice prosvjeduju zbog nacina na koji je ulica obnovljena
08.12.2014.
u 09:30
Stanari upozoravali na dotrajale cijevi tijekom rekonstrukcije Micat će nove katadioptere kako bi stavili stupiće?
Pogledaj originalni članak

Kanalizacija, koja jedina nije obnovljena u Mesničkoj tijekom četveromjesečne ovoljetne rekonstrukcije, već je zadala prvi udarac pa su bageri tijekom jučerašnjeg dana raskopavali ulicu u čije je glancanje utrošeno 10-ak milijuna kuna. Do problema je došlo na kućnom broju 9, gdje se začepila kanalizacijska cijev koja iz zgrade vodi u glavni kanal ispod sredine ulice pa je za popravak trebalo skidati cijeli niz granitnih kockica, što su radnici obavljali skriveni pod šatorom.

Nisu mijenjali cijevi

– Nema slikanja. Možete slikati kada mi odemo – kratko i jasno kazao je šef radne ekipe sastavljene od radnika tvrtke M Soldo, koja je ulicu obnavljala, i radnika Vodoopskrbe i odvodnje, koja prilikom obnove Mesničke nije investirala u obnovu kanalizacijskih cijevi. Šator su podigli pod isprikom da se sklone od kiše koja je cijeli dan padala, no kako je ulaz u jedini otvor uvijek netko čuvao, uz zabranu slikanja, jasno je da nisu željeli ni pokazati što se radi.

Prema kazivanju stanara zgrade 9 i najbližih susjeda, voda se već dulje vrijeme zadržava, no sanacija se izbjegavala pa se u popravak krenulo tek kada je voda poplavila najbliži podrum u kojem tvrtka Audiocinema Art ima svoj studio. Kolika je šteta, nije poznato. Podsjetimo, tijekom rekonstrukcije ulice obnovljene su i vodovodne, plinske i električne instalacije, oborinska odvodnja i odvodnja s krovova kuća također je spojena na kanalizacijske cijevi, koje pak nisu dirane.

Odgovor na pitanje zašto u Mesničkoj nisu promijenjene i kanalizacijske cijevi kada se ulica već obnavljala, nismo dobili, no stanari kažu da nije novca ni vremena, a zbog starih kuća i njihovih loših temelja sam bi zahvat bio opasan.

– Kada smo čuli da se neće mijenjati kanalizacijske cijevi, preko GSKG-a koji je upravlja našom zgradom intervenirali smo da nam se promijeni cijev do glavnog šahta jer smo imali čestih problema, što je i učinjeno, no eto, jedino kod nas – kazala je Ana Janković Čikos koja stanuje u zgradi preko puta broja 9. Dodala je da im nije jasno zašto Vodovod nije promijenio barem te spojne cijevi do glavnih šahtova kada se već nisu odlučili na izmjenu glavne cijevi, koja navodno potječe iz 1898. godine.

Foto: Luka Stanzl/PIXSELL

I u tehničkoj dokumentaciji piše da se postojeći kolektor neće rekonstruirati, pa izvođači moraju voditi računa o "zaštiti instalacija koje ostaju u trupu prometnice (posebno priključaka na okolne objekte".

Loše obavljen posao

U zgradi na broju 9 ured ima i poznati arhitekt Branko Silađin, koji je predložio da se razina nogostupa i kolnika u Mesničkoj izjednače, no koji je kazao da ulica nije obnavljana prema njegovu projektu. Kratko je kazao da nije upoznat s problemima s odvodnjom ni raskapanjem ulice jer posljednjih dana nije bio u Zagrebu. Dragan Drogojević, predstavnik suvlasnika na broju 13 smatra pak da su radovi obavljeni nemarno i da je očito došlo do puknuća cijevi koju je potom zatrpao šljunak.

– Kada je ulica nivelirana, duž cijele Mesničke nasuto je jako puno šljunka kako bi se kolnik podigao na visinu nogostupa, koji je također podignut za nekoliko centimetara pa je očito došlo do pojačanog pritiska na cijevi – kazao je Dragojević.

I dok su neki susjedi govorili kako je dio kanalizacijskih cijevi promijenjen prije 12 godina, Dragojević je istaknuo kako je bila riječ tek o manjim zahvatima na mjestima gdje su bila česta puknuća, no da se kanalizacija nije obnavljala.

– Jedne se godine kolnik izdigao ispod parkiranog automobila, a kada su radnici počeli raskapati, otvorila se rupa tri s tri metra – prisjetio se Dragojević. Osim ovog ekscesa, stanari su upozorili i na problem ispiranja fuga.

– Sve je više takvih rupa između kocki. Pitanje je kada će se i to sanirati – kazala je Janković Čikos.

Mesnička otvorena za promet, dio građana buni se zbog bljeskalica

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 22

VI
Vito
10:13 08.12.2014.

riječ je o kuglama od mesinga ___________ Očito se nekom skupljaču obojenih metala daje materijal za poslovanje. ________ Već je nekoliko mjedenih poklopaca "nestalo", a ovi i dalje troše novce na skup i na tržištu tražen materijal - Zašto???? ________ Tko to falsificira zagrebačku povijest????? _________ Tko je u Zagrebu u poršlom stoljeću bio toliko bogat da je izrađivao mjedene poklopce za običnu kanalizaciju????? ________ Ministarstvo kulture, gdje ste????? - varaju i nas i turiste, a vi šutite i nikog ne kažnjavate, iako u "vašem "zakonu jasno piše da se ne smije mijenjati povijesna baština _______- Zagreb nije iz "brončanoig doba" pa da bi broncu zamijenila mjed ___________ Ali je u Zagrebu bilo ljevaonica željeza koje su izrađivale debele i kvalitene poklopce i rešetke, a ne ove koje malo jači udarac uništava

Avatar vilapablo
vilapablo
10:53 08.12.2014.

Tijekom rekonstrukcije ulice obnovljene su i vodovodne, plinske i električne instalacije, oborinska odvodnja i odvodnja s krovova kuća također je spojena na kanalizacijske cijevi, koje pak nisu dirane. Odgovor na pitanje zašto u Mesničkoj nisu promijenjene i kanalizacijske cijevi kada se ulica već obnavljala, nismo dobili, no stanari kažu da nije novca ni vremena, a zbog starih kuća i njihovih loših temelja sam bi zahvat bio opasan. Preko GSKG-a koji je upravlja našom zgradom intervenirali smo da nam se promijeni cijev do glavnog šahta jer smo imali čestih problema, što je i učinjeno, no eto, jedino kod nas – kazala je Ana Janković Čikos koja stanuje u zgradi preko puta broja 9. Dodala je da im nije jasno zašto Vodovod nije promijenio barem te spojne cijevi do glavnih šahtova kada se već nisu odlučili na izmjenu glavne cijevi, koja navodno potječe iz 1898. godine. I u tehničkoj dokumentaciji piše da se postojeći kolektor neće rekonstruirati, pa izvođači moraju voditi računa o "zaštiti instalacija koje ostaju u trupu prometnice (posebno priključaka na okolne objekte)".

Avatar Neobavezno
Neobavezno
10:06 08.12.2014.

Hrvatska stvarnost fuseraj uvijek se prekopavaju novo izgradene ulice( i nikada nitko nije kriv za to=rasipanje novaca poreznih obaveznika) jer lako je sa tudom stvari po stolu lupati.........................