Nakon što su profesori s Fakulteta strojarstva i brodogradnje Slaven Dobrović i Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta Valerije Vrček obrazložili zbog čega se u Zagrebu ne trebaju graditi spalionice, a između ostalog jer je opasna i za zdravlje ljudi, gradonačelnik Milan Bandić žestoko se obrušio na njih. Baš kao što je to neki dan učinio i jednoj novinarki.
– Vidjeli smo puno poze i obleke, političkih govora, a najmanje struke. Tko vas je ovlastio da koristite logo Sveučilišta? Vi ste ovdje samo kao građanin. Možda ste promašili struku, ako želite, možete se kandidirati za gradonačelnika – poručio je iznervirani Bandić profesorima nakon njihova izlaganja.
Profesori su govorili o europskim studijama koje su pokazale koliko je štetno spaljivanje otpada.
– U Italiji su u radijusu četiri kilometra od spalionice u Modeni našli povećan broj štetnih tvari u krvi poput mangana, žive, teških metala – kazao je profesor Vrček. Upozorili su i da je planirana spalionica prekapacitirana, te da će stajati previše, a na kraju će sve platiti građani.
– Spalionica će stajati 2,6 milijardi kuna i morat će se stalno spaljivati tijekom 30 godina oko 400.000 tona smeća zbog isplativosti, a to je u suprotnosti s konceptom recikliranja – kazao je profesor Dobrović.
S njima se pak ne slaže profesor Branimir Vlah koji je projektirao spalionicu, a koji je načelo rada objasnio na početku sjednice. – Imaju ih i Berlin, Kopenhagen, Amsterdam, Pariz, London, a Beč ih ima četiri u samom centru grada. U Europi ih se planira graditi još 14. Ne postoji opasnosti od zagađenja i za zdravlje kada se radi po najvišim standardima – objasnio je projektant, profesor Vlah.
>>Bandić napao novinarku: Ja određujem na koja ću pitanja odgovoriti
>>Otkrivamo kako će izgledati i raditi spalionica otpada u Resniku!
štetno spaljivanje otpada...Profesori su govorili o europskim studijama koje su pokazale koliko je štetno spaljivanje otpada....pa pokazale jesu i postovani profesori...europske studije su obavljene u Engleskoj, Italiji i Poljskoj i rezultati ne daju konkretne podatke vec "procjenu" od 2001 do 2050. Zakljucak tih studija govori o spalionicama kakve "su bile" (proslo svrseno vrijeme) i o buducim koje su bolje. Obzirom da je Zagrebacka u planu, treba se okrenuti konstruktivnom pristupu i eventualno utjecati na projekt kako bi bio bolji a ne ukopavati ga. Moj prijedlog...na osnovu procitanih studija...ne smije biti samo spalionica nego spalionica/elektrana (npr. norvezani za istu otkupljuju / skupljaju otpad diljem europe, i proizvode struju koja je jeftinija i ekoloskija)