Njegova je ideja bila Holding, a sad je stao iza poduzeća koje bi trebalo oživjeti sve dotrajale gradske sportske objekte. Slobodan Ljubičić Kikaš, koji je u zagrebačkom komunalnom divu trenutačno zadužen za ekonomske poslove, dosjetio se da bi se raspadanje Šalate ili Doma sportova moglo riješiti osnivanjem posebne tvrtke koja će biti zadužena isključivo da namakne novac za obnovu objekata, što od kreditnih institucija, što iz fondova EU. Zvala bi se, sasvim logično, Sportski objekti, s temeljnim kapitalom od 20 tisuća kuna, a iako su Ljubičićevi kolege iz Holdinga bili gotovo sto posto sigurni da će upravo on biti i direktor novog d.o.o., Kikaš kaže da se to neće dogoditi.
Na Skupštini 26. veljače
– Više nikad na čelu nijednog gradskog poduzeća – ideju o čelnoj poziciji Sportskih objekata odbacuje Slobodan Ljubičić, a na pitanje tko bi onda bio najsposobniji za tu poziciju, odgovara da se za sada tek bavi time da se tvrtka uopće osnuje. Jer ideju prvo mora “amenovati” Gradska skupština, i to na sjednici 26. veljače.
A kako gradonačelnik Milan Bandić u gradskom parlamentu ima većinu, Sportski objekti bit će samo formalna točka. Kad se tvrtka konačno osnuje, govore nam u Holdingu, prvo će se krenuti s obnovom ŠRC-a Šalata, čija je rekonstrukcija prvi put najavljena 2015. godine.
– U Sportskim objektima trebalo bi biti pet zaposlenih i oni će činiti svojevrsni projektni tim. U inozemstvu je uobičajeno da se za svaki novi posao formira SPV, odnosno određena vrsta specijalizirane tvrtke zadužene za projekt u tijeku. Tako će biti i ovdje. Prvo idemo s obnovom Šalate, a kad to realiziramo, opcije su da se tvrtka ili ugasi ili zadatak ide dalje – govore nam u Holdingu, koji već sad ima podružnicu koja se bavi sportskim objektima.
Povlačenje novca iz EU
Ali, kako kažu, ustanova Upravljanje sportskim objektima zadužena je za održavanje lokacija koje služe sportu, za organiziranje natjecanja i termina za rekreaciju.
– Banke, a ni ostale kreditne institucije, pa ni Europska unija, ne priznaju formu ustanove i preko nje se ne mogu povući nikakva sredstva – objašnjavaju nam u Zagrebačkom holdingu zašto se nije moglo raditi preko postojeće podružnice.
Što se tiče prvog objekta koji bi trebao u obnovu, ŠRC-a Šalate, na njega su se odlučili jer je trenutačno u najgorem stanju.
Opadanje betonskih blokova s tribina ili pločica s bazena tamošnja su svakodnevica, a osim nužnih radova popravka, planira se i potpuna rekonstrukcija tribina, kao i gradnja natkrivenog bazena s tornjem za skokove. Procjena je da bi obnova Šalate trebala koštati između 350 i 400 milijuna kuna, a radovi koji su prijeko potrebni su, među ostalim, rekonstrukcija bazena za obuku neplivača, sanacija tribina klizališta, krova društvenog doma, rekonstrukcija rasvjete klizališta, kompleksa otvorenih bazna i ugradnja automatskih tuševa na ulazu na plivalište.
Video: Bandić na bageru započeo radove na gradnji sljemenske žičare
Napravili novu firmu da brže bolje mogu povući pare iz fondova ? Hoće li bratija izvoditi radove ?