Jesenski radovi u punom su jeku na Zrnu, najstarijem ekološkom imanju u Hrvatskoj (od 1988.), pedesetak kilometara od Zagreba, u selu Habijanovcu. Ni kriza nije omela rast tog imanja s kojega u gotovo sve krajeve Hrvatske danas dolaze ekološki uzgojene žitarice, voće i povrće, a odnedavno i gljive te pekmezi, prirodni sokovi, ajvari... Sve što se proizvede plasira se u vlastitim trgovinama Bio&bio, a zbog potražnje za ekoproizvodima, iako im je cijena i do 30 posto viša od drugih, sve se češće mogu vidjeti i na policama ostalih trgovačkih centara.
– Mjesečno zabilježimo i 250.000 kupaca – otkriva Jadranka Pejić koja je uz supruga Zlatka vlasnica imanja.
Najisplativiji je kruh
Prošle godine, s obzirom na veće količine žitarica koje proizvode na imanju, ali i u suradnji s kooperantima, počela je proizvodnja kruha, koja se brzo pokazala najisplativijom. – Imamo sedam vrsta kruha, a dnevno ih proizvedemo od 600 do 800 komada. Cijena je otprilike 17 kuna, a pogodnost je osim izvrsnog okusa i ta da može nekoliko dana stajati, a kako vrijeme odmiče, tek dobiva na kvaliteti okusa – objašnjava Zlatko Pejić, koji je i idejni tvorac koncepta održive proizvodnje na imanju Zrno.
Sve se ručno obrađuje
Na imanju radi 18 djelatnika i obučeni su za sve poslove oko usjeva, povrća, voća, pripreme proizvoda za tržište. Sve se obrađuje ručno, nema pesticida i ostale pomoći kemijske industrije.
nedavno sam čitao istraživanje da hrana uzojena s umjetnim gnojivima je po kvaliteti ista kao i uzgojena stajskim gnojem, jer biljka ionako mora organsko pretvoriti u anorgansko da bi asimilirala. Problem je što kad se doda previše dušika, a nedovoljno mikronutrijenata, dolazi do loše kvalitete plodova jer su veliki ali lošije kvalitete. Jedino što se ne koriste pesticidi, ali pitao bi ja njih kakvo bi im onda voće i povrće izgledalo u tim trgovinama BIo.-Bio, puno rupa od crva, puževa i bolesti. Sumanjam da je takvo i sumnjam da proizvode baš "organski".