Svima jednako. Nema više podjela u gradu, odlučio je gradonačelnik Milan Bandić, barem što se tiče obnove pročelja. Bez obzira žive li Zagrepčani u Španskom, Sesvetama ili na Trgu bana Jelačića, odluče li se na obnovu fasade uz sufinanciranje Grada, za to će dobiti 80 posto ukupnog iznosa.
Žele i energetsku obnovu
Takav će se prijedlog naći i na stolovima skupštinskih zastupnika na sjednici 21. ožujka, a upravo njihove kritike natjerale su gradonačelnika da promijeni način sufinanciranja za koji se dosad prijavilo gotovo sto tisuća Zagrepčana.
– Zadovoljni smo, ali ne mogu još reći hoćemo li dići ruke za takav prijedlog, s obzirom na to da ga još nismo vidjeli i ne znamo što točno sadrži. Važno nam je bilo otpočetka da se građani ne dijele po zonama, odnosno da jedni dobiju 60, drugi 70, a treći 80 posto sufinanciranja, ali bitno nam je i da se zgrade energetski obnove, a ne samo ušminkaju – rekao je SDP-ov Dominik Etlinger. Dodatni zahtjev ima i HNS, kojem je, osim ravnopravnosti Zagrepčana, važno da se na zgradama srede i krovišta te stolarija.
– Jedino je tako obnova cjelovita – rekao je Tomislav Stojak iz HNS-a, dok je HDZ-ov Mario Župan objasnio da je jednako sufinanciranje jedini način na koji se odluka može provesti, s obzirom na to da svi Zagrepčani plaćaju jednaki prirez.
Premalo u proračunu
S obzirom na broj prijavljenih dosad, muči ga jedino da iznos za fasade predviđen u proračunu neće biti dovoljan.
– To je samo trideset milijuna kuna – istaknuo je Župan znajući da obnova pročelja jedne višestambene zgrade u prosjeku stoji oko milijun kuna, a već sad za obnovu je prijavljeno njih 1700. Osim činjenice da će svi Zagrepčani za fasadu od Grada dobiti isti novac, novost u odluci o pročeljima bit će i antigrafitni premaz, na kojem je inzistirao HSLS-ov Alen Ostojić.
– Premaz u visini od tri metra predviđen je još Akcijskim planom za sprečavanje vandalskog grafitiranja 2015. Nema smisla obnavljati ništa, ako se pročelje neće zaštititi – rekao je Alen Ostojić te dodao kako grafiti nisu problem u svim kvartovima, ali u Gradu popis češće “pogođenih” pročelja nemaju.
Naravno da građani žele u energetsku obnovu. Ona je u nekim djelovima grada više nego nužna. Za njom prosto vape zgrade u naseljima građenim poslije II. rata: Folnegovićevo, Trnsko, Voltino, Zapruđe.....Stanovnici tih dijelova griju okolicu, a ne svoje stanove jer su zidovi tanki i nema nikakve izolacije.