ritam grada

Bi li nam trebale eko akcije da se ponašamo odgovorno?

Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
otpad sljeme
26.04.2016.
u 19:15
Volonteri Zelene čistke samo sa Sljemena su na Dan planeta Zemlje izvukli 17 tona otpada
Pogledaj originalni članak

Deset kamiona otpada samo s Medvednice očistilo je u petak devedeset volontera u sklopu ovogodišnje Zelene čistke. Na Dan planeta Zemlje u Zagrebu se čistilo i na Jankomiru, na Jadranskom mostu, u Blatu, na okretištu tramvaja na Savskom mostu, a ono što se nalazilo “pročešljavanjem” navedenih lokacija redom je otpad koji se svakodnevno besplatno može odložiti u reciklažna dvorišta diljem grada.

Madraci, gume, plastične boce, televizori, dotrajala bijela tehnika, plastika, građevinski materijal samo je dio smeća kojeg su se volonteri rješavali opet ove godine, iako su i prošle, kako su sami objasnili, isto to radili na gotovo identičnim lokacijama, gdje su prikupili čak 17 tona otpada. A zašto se svake godine ponavlja ista situacija? Volonteri priznaju, Zagrepčanima je tako najlakše. Za dolazak u reciklažno dvorište potrebno je prije toga provjeriti njegovu lokaciju, radno vrijeme, otpad koji se prima, a zatim ga i dovesti kako bi ga radnici Čistoće preuzeli.

Jednostavnije je samo natrpati auto i otpad baciti nekamo u šumu, na mjesto na kojem misle da nitko neće vidjeti ni njih, a ni nabacani otpad. Ne vode se tom mišlju samo oni koji se iz kućanstava rješavaju dotrajale tehnike, već i oni koji “samo ponekad” omot od pojedene čokolade, opušak cigarete ili pak plastičnu bocu, umjesto u kantu za smeće, bace na pod. A upravo zbog takvih slika, koje su kod nas svakodnevnica, volonteri Zelene čistke u čitavoj Hrvatskoj godišnje prikupe oko pet tisuća tona otpada.

Zašto to rade? Kažu, zato što mi trebamo prirodu više nego što ona treba nas pa je čitava akcija pomalo i sebična, uzme li se u obzir da čovjek od smeća čisti prostor koji će ionako u konačnici on sam koristiti. Prostor, zrak i klimu. Snijeg krajem travnja na Braču začudio je jučer svakog tko je pogledao vijesti. A baš te pahulje, s obzirom na 17 tona otpada izvučenog samo sa Sljemena, uskoro će postati posve normalna pojava. Baš kao što je već to postao Božić na “ugodnih” 15 Celzijevih stupnjeva.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

SK
skladište
10:56 28.04.2016.

I kaj sada poslije ovog članka? Ništ! Ko i do sada! Ako ne znamo organizirati odvajanje otpada i stavljati ga na za to predviđena mjesta, onda se moramo detaljno informirati kako to rade uređene zemlje: Njemačka, Švicarska, Austrija....Novčane kazne su im ogromne, zašto ne bi bile takve i kod nas? Kad te jedamput oderu, pazit ćeš itekako i već kod kuće voditi brigu kako odvajati. Polije srednje škole gdje se još i potiče svjesnost o odlaganju otpada, ljudi nam se pretvaraju u bića koja misle da je plastika samo ono što se proda za 0,50 lipa, a boce od šampona, ulja, octa, deterđenta, plastične kutije od kolača, plastične kante, istrošeni toneri, dijelovi usisavača, vrečice svih veličina koje pokupimo u trgovinama, ljekarnama, voćarnama, na tržnicama, to ne smatraju plastikom. Ista je stvar i s papirom da ponovo ne nabrajam što je sve papir. Ukratko, stalno smo na početku, iako u gradu imamo otoke za plastiku, papir, staklo i mješoviti otpad na samo dvadesetak koraka ( koraci su izbrojeni ) od svoga stana, gotovo smo uvjereni, osim vrijednih pojedinaca, da se to nas ne tiče i da će to riješiti netko bačen iz svemira. Možda će taj isti to sve i pojesti!