Ovogodišnja izložba posvećena „lijepim umjetnostima“, odnosno svemu što se danas može uvrstiti u vizualne umjetnosti, nešto je sasvim drugo od prijašnje 44. održane izložbe. Prema riječima autora izložbene koncepcije Branka Franceschija ovogodišnji 45. zagrebački salon s s temom „Tržište“, koji se otvara u subotu u podne u HDLU-ovu prostoru Meštrovićeva paviljona na Trgu žrtava fašizma bb u Zagrebu, predstavlja najveći odmak od dosadašnjih klasičnih izložbi. Predstavit će se 89 umjetnika, pet galerija, tri performansa na otvorenju i bogat popratni program s predavanjima, sve do kraja svibnja.
Ovogodišnja izložba predstavlja model kako bi bilo kad bi hrvatsko tržište bilo legalno. To znači da su svi eksponati ponuđeni na prodaju, a kupcu se izdaje račun. Cilj Salona je potaknuti dijalog o ključnim točkama tržišta, autorskim pravima, odnosu i ponudi privatnih galerija i umjetnika koje predstavljaju, međunarodnom tržištu i iskustvima razvijenoga svjetskog tržišta. Zastupljeni su svi izražajni mediji, sve generacije umjetnika tako da se može govoriti o predstavljanju važnoga pitanja regulacije našega tržišta umjetnina, rekao nam je Branko Franceschi.
Umjetnine za izlaganje između 350 prijava birao je međunarodni žiri u kojem su Josie Browne, Anna Daneri, Hans Knoll i Sanja Vukelić, ne znajući što će imati pred sobom, a na internetskim stranicama bit će objavljeni i svi oni neuvršteni radovi s izložbe koji će se moći i kupiti. Kao partneri izložbe prvi put su uključene i privatne galerije koje su se u tretmanu umjetnosti pokazale da rade drukčije. Galerija Marisall i koprivnička Galerija S izlažu mlađe autore, samoborska Galerija Lang prodaje fotografske izložbe, a ne fotografije, a drukčija je i Galerija Canvas posvećena grafici te Zona Galerija/agencija. Ovogodišnje će zagrebačko „Tržište“ na neki način biti veoma slično bečkom Viennafairu koje traje od 6. do 9. svibnja, a prvi put će na tom sajmu umjetnina među 33 galerije iz istočne i jugoistočne Europe sudjelovati i zagrebačka Galerija M. Kraljević.