Zagreb Crafts na mreži od travnja

Blago domaćih obrtnika online će mamiti turiste

Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
17.02.2017., Zagreb - Anita Stulec, vlasnica radionice za izradu cipela u Rudeskoj 142. Anita Stulec, Miro Stulec. Photo: Davor Puklavec/PIXSELL
Foto: Sanjin StrukićPIXSELL
15.10.2013., Zagreb - Tomislav Cerovecki, izradjuje i prodaje sestinske kisobrane. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
Foto: Žarko Bašić/PIXSELL
20.06.2013., Zagreb - Ilica , stakjari Damir i Tanje Mrkovic. Photo: Zarko Basic/PIXSELL
Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL
17.02.2017., Zagreb - Zlatar Luigi Koci bavi se izradom tradicijskog nakita. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
Foto: Žarko Bašić/PIXSELL
20.06.2013., Zagreb - Tradicionalni zagrebacki obrti. Urar Vinko Zvosec. Photo: Zarko Basic/PIXSELL
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
09.12.2016., Zagreb - Zagrebacki obrti: Proizvodno usluzni obrt - knjigoveznica - tiskara Klanac, Bednjanska 15. Tajana Klanac, Davor Klanac. Photo: Davor Puklavec/PIXSELL
Foto: Žarko Bašić/PIXSELL
20.06.2013., Zagreb - Tradicionalni zagrebacki obrti. Torbar Juraj Filipcic. Photo: Zarko Basic/PIXSELL
Foto: Dalibor Urukalović/PIXSELL
11.01.2014., Zagreb - Djurdjica Vorkapic, dizajnerica i vlasnica brenda Hippy Garden, u svom ducanu. Photo: Dalibor Urukalovic/PIXSELL
Foto: Goran Jakuš/PIXSELL
17.12.2012., Zagreb - Cipele Bocak, vlasnik ducana cipela Renato Bocak u svojoj radnji, gdje se rucno izradjuju cipele po mjeri. Photo:Goran Jakus/PIXSELL
Foto: Danijel Berković/PIXSELL
POSEBNA PONUDA DIVA DKS_56132554 17. 02. 2016., Zagreb - Cahun sesiri, stari zagrebacki obrt vec 80 godina rucno izradjuje sesire. Josipa Cahun izradjuje sesir. Photo: Danijel Berkovic/PIXSELL
08.03.2017.
u 10:05
Platforma na kojoj će predstavljati rukotvorine trebala bi postati i webshop. Uz nju će biti lakše naći pravog majstora.
Pogledaj originalni članak

Dobrog urara, postolara, frizera, kožara, knjigovežu... danas nije lako naći. Neke od njih, poput frizera, teško je odabrati u “moru” salona koji su posljednjih godina preplavili tržište, dok je, s druge strane, kvalitetno postolarstvo gotovo izumrlo zanimanje. No, tom problemu doskočit će novi portal Zagreb Crafts, platforma koja će objediniti gotovo sve obrtnike u Zagrebu i na kojoj će se moći pronaći osnovne informacije o njima, poput adrese i telefona. Osim toga, lakše ćete odlučiti koga odabrati jer će na portalu biti priče o povijesti obrta te njihovu načinu rada, i to kroz tekst, fotografije i video, a Zagreb Crafts trebao bi osvanuti na webu sredinom travnja. U prvoj verziji bit će na hrvatskom i engleskom, a potom možda i na još kojem jeziku.

To zanima strance

– Na portalu će za početak biti 30 tradicijskih i umjetničkih obrta jer je njima ovakva prezentacija trenutačno najpotrebnija. S vremenom će se puniti i informacijama o drugim obrtima, a ideja je da sljedeće godine postane i webshop na kojemu bi građani, ali i turisti, mogli kupiti proizvode i usluge naših obrtnika. Platforma će se vjerojatno financirati kroz potpore Grada – objašnjava Mirza Šabić, predsjednik Obrtničke komore Zagreb.

Prvi će se na portalu naći Knjigovežnica i tiskara Klanac, prodavaonica odjeće Hippy Garden, Kišobrani Cerovečki, Cahun šeširi, Bočak cipele, Atelier Marković, Zlatarna Koci, Urarski obrt Vinka Zvošeca, Salon torbica Jurja Filipčića, Salon cipela Anita... Svima je njima zajedničko da se u izradi uglavnom koriste samo svojim rukama. Njihovi su proizvodi kvalitetniji, ali zato i malo skuplji pa ne pronalaze uvijek jednostavno kupce. Ne čudi stoga što u Zagreb Crafts polažu velike nade.

– Reklama doprinosi njegovanju tradicije, potrebno je ljude podsjetiti da nešto što traje 100 godina ne bi toliko dugo opstalo da nije bilo kvalitete i predanosti poslu – smatra staklar Damir Marković, koji je već treća generacija koja ručno izrađuje ogledala i staklene stolove te uokviruje slike, goblene i fotografije. Slaže se s njime i Tomislav Cerovečki, koji dodaje da bi portal, ali i webshop, mogli biti dobar “mamac” i za turiste.

– Zagreb je posljednjih nekoliko godina turistička lokacija broj jedan, a posjetiteljima moramo ponuditi nešto drukčije od onoga što imaju doma. Strance ne zanimaju trgovački centri, već dolaze u središte grada kako bi iz naše zemlje ponijeli nešto što nemaju kod sebe – kaže vlasnik Kišobrana Cerovečki.

Prilagodba tržištu

I većina njegovih kolega cilja na turiste jer im je drukčije teško preživjeti.

– Mi smo optimisti i pokušavamo opstati do boljih vremena jer je ovo obiteljski posao i žao nam ga je prekinuti. Ali od tradicijskog obrta poprilično je teško preživjeti jer je pao životni standard i promijenile su se navike građana. Ljudi su usto izloženi velikoj količini komercijalne robe na tržištu pa ponekad nisu svjesni vrijednosti nečega što se ručno radi ili si to, nažalost, ne mogu priuštiti – iskrene su Anita i Slađana Štulec, koje se već godinama bave izradom ženskih cipela.

Problem je, kažu u Knjigovežnici i tiskari Klanac, i u tome što se tradicijski zanati više ne mogu naučiti u školama, a mladi se za takva zanimanja ni ne opredjeljuju jer su davanja i porezi previsoki, a proizvodnja i prihodi premali. Obrtnici zato nastoje proširiti svoje djelatnosti i prilagoditi se tržištu kroz nekoliko niša.

– Treba preživjeti, truditi se i raditi. Pravi umjetnici i stvaraoci ne gube želju. Nemate očekivanja, stvarate i radite, a od 10 proizvoda jedan mora funkcionirati – zaključuje dizajnerica Đurđica Vorkapić iz Hippy Gardena.

USUSRET VELIKOM KATOLIČKOM BLAGDANU

Simona Mijoković: 'Djed Božićnjak' sotonsko je djelo, a svoju djecu ne darujem na dan Božića

- Moja djeca ne vjeruju u postojanje "Djeda Božićnjaka". To je sotonsko djelo i sigurno znam da svoj život, roditeljstvo i odgoj želim graditi na stijeni Isusa. Ta stijena neće se nikada srušiti. A kada je nešto sagrađeno na pijesku, na lažima, kad tad će se srušiti. Moja djeca znaju da je "Djed Božićnjak" lažac i da ne postoji. On je čak i kradljivac, uzima sve ono što Božić uistinu jest, rođenje Isusa Krista. Uzima kroz nametnutu kupovinu, a što je lažni privid sreće - istaknula je za Večernji list Simona Mijoković.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.