U proračunu za 2017. godinu 17 gradskih četvrti dobit će gotovo 200 posto više novca nego dosad – s dosadašnjih 280 milijuna kuna, koliko se u ovoj godini izdvojilo za četvrti, u idućoj godini taj će se iznos popeti na 814 milijuna kuna. Tako će neki predsjednici raspolagati iznosima od 30-ak milijuna kuna, koliko iznosi i proračun Zaboka, pa do čak sto milijuna kuna, što su dva proračuna Knina.
Osim uvećanog budžeta, čelnici četvrti posao više neće obavljati usputno, već će biti angažirani profesionalno, a povećat će im se i broj zaposlenih službenika koji će im pomagati. Ovakvu reformu mjesne samouprave najavio je gradonačelnik Bandić na skupu svoje stranke stavljajući u prvi plan potencijal četvrti.
Povećat će i broj zaposlenih
– Moramo izmijeniti statut pa će prijedlog ići na Gradsku skupštinu već 1. prosinca paralelno s proračunom za 2017. godinu – kazao je Zoran Nevistić, pročelnik Službe za mjesnu samoupravu koja će se ovim izmjenama preimenovati u Ured za mjesnu samoupravu. Objasnio je da je novost da će četvrti osim programa gradnje ubuduće odlučivati i o održavanju javnih površina pa se program više neće zvati “Male komunalne akcije”, već “Komunalne aktivnosti gradskih četvrti”.
– Vijeća će imati više novca, ali i posla pa će im se povećati i administracija te ćemo uskoro provesti interni natječaj na kojem će se postojeći službenici iz gradske uprave moći javiti da prijeđu raditi u određenu četvrt. Ondje će raditi poslove koje rade i sada, ali sada će se posvetiti samo toj četvrti – istaknuo je Nevistić.
Najavio je i da će se, osim povećanja ovlasti vijeća gradskih četvrti, povećati i ovlasti svih 214 mjesnih odbora.
– Oni su do sada donosili prijedlog radova u svom kvartu, Vijeće ih je moglo uvažiti, no nije trebalo. Sada će svaku stavku za održavanje i gradnju koju donese Mjesni odbor u okviru budžeta koji će im se odrediti i Vijeće morati potvrditi – objasnio je Nevistić.
Kontrolirat će radove
Predstavljajući ovu reformu, Bandić joj je razlog pronašao u činjenici da se odluke moraju donositi na razini mjesnog odbora gdje ljudi žive.
– Oni će sigurno biti najbolji kontrolor trošenja proračunskih sredstava i najučinkovitiji nadzor nad obavljanjem ugovorenih radova u njihovim ulicama ili u njihovu kvartu – rekao je Bandić. Dodao je da je upravo on 2000. godine krenuo u spuštanje ovlasti iz gradske uprave na četvrti, a od 2009. i na mjesne odbore.
– Nakon 16 godina razvoja došlo je vrijeme da napravimo i korak dalje – rekao je gradonačelnik Bandić. Ovakav potez pozdravlja vijećnik u četvrti Trnje Pero Kovačević koji je preko Večernjeg lista takvo što i predložio prije godinu dana.
– Dobro je da održavanje iz Grada prijeđe na MO i četvrti jer ćemo moći kontrolirati kako se troši novac. Sada ćemo moći naručiti farbanje klupa i dječjih sprava i platiti tek kada to naprave, dok do sada nitko nije znao izvršavaju li se obveze uopće – istaknuo je Kovačević. Tako, dodao je, kvartovi će biti uredniji, a samo boljim održavanjem u proračunu grada uštedjet će se milijuni kuna.•
Davanje ovolike količine novaca je stvaranje novih lokalnih mini šerifa. Puno je bolje da se takve stvari rade na razini grada.