Na što treba svakako obratiti pozornost dajete li pomoć koja je ljudima na Haitiju neophodna da bi preživjeli katastrofu koja ih je pogodila? Oni iskusniji već znaju koji bi pozivi u pomoć mogli biti lažni, a za ostale, evo kratkog sažetka – što se nalazi u upozorenjima koja su u javnost uputili primjerice američki FBI, Better Business Bureau i druge organizacije (CNN na posebnoj stranici ima popis američkih organizacija koje su provjereno pravi dobročinitelji):
ako neka organizacija tvrdi da će 100 posto novčanih donacija ići isključivo za pomoć Haićanima, to je više sumnjivo nego znak stvarnog dobročinstva; svaka organizacija, pa i one dobrotvorne, imaju svoju administraciju i logistiku bez koje ne bi mogli funkcionirati, pa i svoje troškove.
Izbjegavajte osobne pozive na pomoć koji vam stižu e-mailom (ili onih koji vam čak zakucaju na vrata); veća je vjerojatnost da se iza njih krije neki od zloglasnih nigerijskih spamera (ili najobičniji žicar pred vašim vratima koji se pravi da je iz neke organizacije) nego stvarni stradali s Haitija. Donirate li novac dobrotvornim organizacijama, provjerite koliko su njihovi predstavnici stvarno prisutni na mjestu nesreće, a najjednostavnije rješenje je ne uplaćivati novootvorenim internetskim stranicama za pomoć, nego dati nekoj od etabliranih organizacija koje su već dokazale i svoje dobre namjere i poznavanje situacije i logističku opremljenost (Crveni križ, zaklada Yele Haiti Wyclefa Jeana koja je već pomagala u Haitiju i ima infrastukturu, pa je jedna od uistinu rijetkih čija je tvrdnja o stopostotnoj uplati Haitiju uvjerljiva...).
Dajte pomoć, dajte svakako, za Boga miloga dajte, ljudi su u teškoj nevolji, ali pri tome svakako koristite i pamet. Nemojte dopustiti da vas to što ispravno davanje nije tako jednostavno odvrati od dobročinstva, tim ljudima se mora pomoći. Obratite pozornost: najjednostavnije i najbolje rješenje je uplatiti novac.
Ako pak dajete prilog "u naturi" (hrana, odjeća), pazite na to da dajete nešto što je stvarno potrebno, i potrebno odmah. Humanitarne organizacije hrpu donacija koje pristignu nakon neke nesreće u internom žargonu zovu "drugom katastrofom" jer sortiranje, obilježavanje i transport takve pomoći oduzima vrijeme osoblju koje je neophodno potrebno za druge poslove, a transport pomoći često zakrči ionako preopterećene opskrbne puteve. Da je "put u pakao popločan dobrim namjerama", dokazali su američki dobrotvori koji su stradalima od tsunamija 2004. u tropske krajeve Azije poslali – tople šalove i kapute.
Ok u redu je pomoci narodu koji je zaista postradao ali zasto da novce dajem americkim ili zidovskim humanitarnim organizacijama?Onda ispada da su gradjani te zemlje to dali>? Bog!