Iz spremišta bacaju stari namještaj i pretvaraju ih u dodatne učionice, “cjepkaju” zbornice, knjižnice i nastavničke kabinete kako bi stvorili više prostora za đake, a do krajnjih dopuštenih granica povećavaju njihov broj po razredu kako ne bi morali prelaziti u trosmjensku nastavu. A kad se više ništa ne može učiniti, satove počinju održavati u predvorju ili sportskoj dvorani. Po sedamsto, osamsto, a ponegdje i više od tisuću djece tiska se u zgradama koje optimalno mogu primiti najviše dvije trećine tog broja, a Osnovna škola Ante Kovačića u Španskom, koja nastavu ima u tri smjene, o čemu smo nedavno pisali dok je u međuvremenu, čulo se na posljednjoj sjednici Gradske skupštine, napokon odabran i izvođač radova za njezinu dogradnju, samo je jedna od takvih u Zagrebu.
Dvorana samo za više razrede
Đaci iz Remeta, petnaestak kilometara istočnije, osim jutarnje i popodnevne “šihte” također imaju međusmjenu koja počinje u 12 sati, a 700 polaznika škole gužva se u 23 učionice. Ministarstvo obrazovanja Osnovnu školu Remete navodi kao još jednu u Zagrebu, uz OŠ Ante Kovačića, koja nastavu ima u tri smjene. No u Gradu tu informaciju opovrgavaju, a dvosmjenska nastava navedena je i u planu i programu ustanove objavljenom za ovu školsku godinu. Ali u svakom slučaju, kažu nam obitelji tamošnjih učenika, OŠ Remete i više je nego pretrpana.
– Otkako moja unučad ide u školu, a najstarija je unuka sad u srednjoj, u Remetama postoji međusmjena za četvrte razrede. Djeca se naprosto gužvaju, a za razliku od onoga u Španskom, o dogradnji našeg objekta nikad se nije govorilo – ističe Jasna Cigrovski, koja nam se javila nakon što smo objavili priču o OŠ Ante Kovačića.
I bilo bi dobro da su ta dva zagrebačka kvarta izolirani slučajevi, no u razgovorima s roditeljima i ravnateljima otkrivamo da ih ima još. Đaci iz Osnovne škole Medvedgrad na Črnomercu, njih oko 650, gužva se u manje od dvadeset učionica, a mjesta više nema jer su djelatnici sve raspoložive prostorije prenamijenili za provođenje nastave. Ništa manje klaustrofobično, nažalost, nije ni s druge strane Save, u Novom Zagrebu. U cijeloj metropoli najviše učenika, njih 1092, ima Osnovna škola Savski gaj, a nastavu ondje pohađaju djeca iz čak pet novozagrebačkih kvartova: Savskog gaja, Laništa, Jaruščice, Remetinca i Blata. Još je uspijevaju provoditi u dvije smjene, iako imaju samo 30 učionica, a s gužvama žive već desetljećima.
– Trenutačno se gradi nova područna škola u Blatu za koju se očekuje da će biti dovršena do kraja sljedeće godine i to bi trebalo malo olakšati situaciju. Ali riječ je o “vatrogasnom rješenju” jer će u nju ići samo dio učenika iz prva četiri razreda. Stremimo novoj školi na Laništu, za koju smo čuli da postoji projektna dokumentacija, to bi znatnije poboljšalo situaciju – kaže Ivana Mintas Kos, predsjednica Vijeća roditelja Osnovne škole Savski gaj.
A ostanemo li u Novom Zagrebu pa se “preselimo” na njegov istok, odnosno u Dugave, naići ćemo na poseban apsurd: jednu zgradu sa samo 37 učionica dijele dvije osnovne škole s ukupno 1240 đaka. Učenici iz I. Osnovne škole Dugave na nastavu idu u suprotnu smjenu od OŠ Frana Galovića, a dvoranu zbog prekapacitiranosti mogu koristiti samo viši razredi, i to dvaput tjedno.
– Koristimo istu zbornicu, učionice, urede ravnateljica, za sve aktivnosti se moramo dogovarati. Mi imamo i dva razreda učenika s poteškoćama u razvoju koja trebaju zasebne prostorije za rad. Škola od prvog dana nije imala dovoljno kapaciteta i očajnički nam treba dodatnog prostora. Dio učenika trebao bi prijeći u novu školu u Jakuševcu za koju je stigla građevinska dozvola, premda sam čula da je zasad sva buduća gradnja stopirana zbog revizije projekata koje Grad vodi – kaže Kristina Vidović, ravnateljica I. OŠ Dugave.
Uskoro natječaj za Jakuševec
Kakav je program proširenja mreža škola u metropoli upitali smo, dakako, i Gradski ured za obrazovanje. A ondje nam odgovaraju da je, osim područne škole u Blatu, sve još u planovima.
– Uskoro se očekuje raspisivanje postupka javne nabave za izvođača radova za gradnju osnovne škole u Jakuševcu, čime će se rasteretiti I. OŠ Dugave te OŠ Frana Galovića. U planu je i gradnja područne škole Medvedgrad te nadogradnja OŠ Remete, čime će se rasteretiti te dvije ustanove – kažu u Uredu za obrazovanje. Prema statističkim podacima Ureda, od 111 osnovnih škola, koliko ih ima u Zagrebu, 21 radi u jednoj smjeni, 89 u dvije, a OŠ Ante Kovačića u Španskom u tri. Srednjih je škola pak u metropoli 55, jednosmjenska je nastava u njih sedam, a u ostalima učenici imaju jutarnju i popodnevnu “šihtu”. Broj jednosmjenskih škola, napominju usto u Gradskome Uredu za obrazovanje, mnogo je manji nego lani jer njih 36 “domaćini” su učenicima iz 14 osnovnih i srednjih škola čiji su objekti najteže stradali u potresu.