Barbara Grgić mlada je Kninjanka koja se prije dvije godine zbog studija kroatologije i latinskog jezika doselila u Zagreb. I odmah po dolasku rodila se ljubav. Otkrivajući lokacije koje je prije gledala samo na fotografijama ili za njih uopće nije znala, dvadesetogodišnjakinja je dobila poriv bogatu povijest metropole predstaviti svima. Tako je nastao Instagram projekt beli.zagreb.grad, kojemu je osnovna zamisao na inovativan, zabavan i didaktičan način govoriti o onima koji su nekoć hodali Zagrebom i tako ostavili trag koji je vidljiv u imenima njegovih ulica, trgova, ustanova...
Iako su mnogi tvrdili da time neće puno postići, danas gotovo svi znaju da iza projekta beli.zagreb.grad stoji ova ustrajna studentica, #digitalnafrajla.
Na profilu 400 objava
– Volim se prošetati Gornjim gradom, koji krije nebrojene povijesne tajne, a mnogim su prolaznicima one samo slučajnosti. Teško da se netko, primjerice, prolaskom kroz Kamenita vrata sjeti da su jedino ona ostala od nekadašnjih snažnih utvrda – objašnjava Barbara, kojoj je čest motiv i jedno od najljepših groblja u Europi, Mirogoj, gdje #digitalnafrajla, ističe, osjeća povezanost sa svima o kojima piše.
Njezin su projekt prepoznali i Hrvatski studiji, gdje joj je dodijeljeno pročelnikovo priznanje upravo za beli.zagreb.grad, a učiti o povijesti metropole kod Barbare danas dolaze i sami Zagrepčani.
Sljedeći je portal
Na svom Instagram profilu ima više od 400 objava s različitih gradskih lokacija, a projekt prati oko 10 tisuća ljudi. Od popularizacije zagrebačke povijesti na tako atraktivan način ne odustaje, no ima i brojne planove.
– Namjera mi je diplomirati i zaposliti se u digitalnom sektoru. Želim raditi na razvoju digitalne povijesti u Hrvatskoj, pokrenuti svoj portal i putovati cijelom zemljom u potrazi za zanimljivim pričama i još neistraženim lokalitetima – zaključuje Barbara Grgić.
Pogledajte i galeriju 5 zelenih oaza u Zagrebu za bijeg od svakodnevnice:
simpatična ribica,ihihi