OPREZ

Dimnjačari bez koncesija varaju Zagrepčane: Usluga 100 kuna, a oni uzmu i 900

05.07.2013., Zagreb - Mario Gjuretic, dimnjacar dimnjacarskog obrta Snjezana. Photo: Borna Filic/PIXSELL
29.11.2014.
u 13:00
Građani ne mogu provjeriti ni cijene ni dozvolu, a nadležni Sud ne može ništa jer je riječ o prijevarama do 2000 kuna
Pogledaj originalni članak

Zagrepčani su na meti nove vrste prevaranata! Naime, dimnjačari koji nemaju koncesiju za rad na području Zagreba nude svoje usluge, ne obave posao, ali ga naplate, i to višestruko više od službenog cjenika.

Brojne žrtve

– Na vrata su nam pokucala dvojica dimnjačara kada je u kući bila samo moja trudna kći. Iako im je napomenula da nam je tvrtka Snježana u rujnu već očistila dimnjake, novi su dimnjačari rekli da su oni podružnica te tvrtke i da moraju obaviti još jedan dio posla, što su joj naplatili 380 kuna – prepričava nedavni događaj uznemireni Jurica C., koji je slučaj prijavio policiji. Kada je upozorio susjede, doznao je da su prevaranti isto pokušali učiniti i u kući do njegove, ali nisu uspjeli jer ukućani nisu imali dovoljno novca. Prevarena je još jedna susjeda u ulici. Slavko Jambrešić, vlasnik tvrtke Snježana, žali se da godinama ima problema zbog prevaranata koji tvrde da su njegovi djelatnici. A riječ je, tvrdi, o radnicima tvrtke Dimnjak-dim, te prilaže račune kao dokaz.

Iz te nam se, pak, tvrtke jučer nitko nije javljao na službeni telefonski broj. – Očajan sam, dnevno me zove i do pet korisnika i tvrde da su moji radnici bili kod njih i da nisu dobro obavili posao. Ja im moram objasniti da su prevareni – kaže Jambrešić, čija tvrtka djeluje u Centru i Dubravi. Svaka dimnjačarska tvrtka koja djeluje u Zagrebu mora imati ugovor s Gradom te određeno područje rada. Plaćaju koncesiju, a imaju i jedinstveni cjenik, čišćenje dimnjaka je 100-200 kuna.

Uskoro službene iskaznice

Neovlašteni dimnjačari naplaćuju i do 900 kuna. – Nažalost, već godinama nas muče dimnjačari bez koncesije, uvijek isti ljudi. Ali, ako im nadležni ne mogu ništa, što da mi napravimo – kaže Marko Tomešić, pročelnik za dimnjačarstvo pri Udruženju obrtnika grada Zagreba, te objašnjava da sud ne reagira jer je riječ o prijevarama do 2000 kuna.

Provjerite tko u Zagrebu ima koncesiju za dimnjačarske poslove

 

POPIS DIMNJACARSKIH PODRUCJA

– Policija im može napisati kaznu, ali oni iznos nadoknade prijevarom u jednoj kući – poručuje Tomešić. Veliki je problem i to što građani ne mogu provjeriti tko je pravi dimnjačar. No, s Gradom Zagrebom je dogovoreno da od iduće godine službeni dimnjačari dobiju iskaznicu kojom će se legitimirati. Do tada, jedino što građani mogu učiniti jest na službenim stranicama Grada provjeriti popis ovlaštenih dimnjačarskih tvrtki, a mogu ga pronaći i i na web stranici Večernjeg lista. I, naravno, biti na oprezu.

Dimnjačara s koncesijom građani mogu pronaći na internetskim stranicama Grada Zagreba i Večernjeg lista, što je zasad jedini način provjere.

>>Grijete se na plin? Evo koliko bi vas to moglo koštati

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

ZJ
Zjako
21:26 30.11.2014.

Mene su oprali ovi ovlašteni, ušli i pogledali u dimnjak kroz vratanca ogledalom pa u drugi isto i rekli 345kn za 4min posla. Koliko bi mi drapnuli za čišćenje jer jedan je od plinskog bojlera (nema dima) a drugi nekoristimo ali imamo pa eto ako ikad kupimo peć da imamo papir .... Stoka!