Duh ilirizma još nije iščeznuo iz kuće u Vitezovićevoj 6, a po stubama koje vode u stanove na katu kao da stoje duhovi plemića koji su tamo živjeli preko stotinu godina. Na hodniku u kući obitelji Cuculić goste dočekuju bista Stanka Vraza i veliki rogovi slavonskog jelena kojeg je prapradjed Tomislav, prvi proslavenski orijentiran predak, ustrijelio za lova.
Osnovao Vrhovni sud
–Kuća je sagrađena dvije godine nakon velikog potresa u Zagrebu 1880., a otada je u posjedu obitelji - priča Milorad Cuculić, danas zamjenik državnog odvjetnika, koji je nastavio tradiciju obitelji čiji su muški pripadnici bili pravnici. Oduvijek su podupirali Ilirski pokret, a zbog svojeg opredjeljenja pradjed današnjeg stanara kuće, također Milorad, nije mogao postati profesor upravnog prava na Pravnom fakultetu u Zagrebu.
–Imenovanje je morao potvrditi ban Khuen Hedervary, a to nije želio jer su svi pripadnici familije oduvijek bili slavenofili – priča Cuculić. Ipak, pradjed mu kasnije postaje veliki župan Županije zagrebačke, a prohrvatsko djelovanje nastavlja od oca Tomislava, koji je kao zastupnik u Hrvatskom saboru 1861. predložio osnivanje Stola sedmorice, danas Vrhovnog suda, dok je slobodno vrijeme provodio s utemeljiteljem hrvatskog narodnog preporoda, banom Ivanom Mažuranićem.
Stale i konjske zaprege
Unazad preko pola stoljeća, kaže Cuculić, Gornji grad izgledao je točno onako kako izgleda danas.
No u njegovoj mladosti svaka je kuća imala svoj bunar i kokošinjac.
Gornjograđani su kokoši izbacili tek 1954. zabranom Grada, a iste godine prestale su voziti i konjske zaprege. Ložilo se na ugljen, zbog čega su magle bile puno češće i jače. Cijeli je Zagreb, opisuje Cuculić, bio u jednoj velikoj sumaglici gotovo čitavo vrijeme. Pretpostavlja da je na mjestu njegove kuće nekad bila klaonica.
– Kad smo jednom prilikom kopali za uzemljenje, našli smo pregršt kutnjaka volova, konja... Potvrdio mi je to prijatelj veterinar kojem sam odnio sve što sam našao – priča Cuculić, te dodaje da se Vitezovićeva nekad zvala Bubnjarska ulica.
Ime je dobila po bubnjaru koji je stanovao nekoliko kuća niže i koji je, lupajući u bubanj na raskrižjima i trgovima, izvikivao proglase i vijesti.