Skrivena je iza teških vrata dodatno zaključanih zasunom, među debelim zidovima koji upijaju svu buku.
Ući se može samo uz poziv. I ako vas pusti domaćica koja kroz otvor provjerava tko stoji pred vratima. No pitanje je hoće li vam se i tada posrećiti. Jer Šupa, novo mjesto u gradu, prima maksimalno 30 ljudi. Smještena je u prostoru bivše šupe u jednom od podruma u centru Zagreba, a lokacija je tajna.
Iz doba prohibicije
Koncept je to poznat u svjetskim metropolama, ali novost u našoj. Na ideju da otvori takav bar došao je Tomo Ricov, a ključeve drži jedna od najpoznatijih hrvatskih pin up djevojaka, Ana Angie Perduv.
– Tzv. speakeasy barovi nastali su 1920-ih za prohibicije u Americi, a obično su se otvarali u podrumskim ili stražnjim prostorijama. No, i kad je zabrana točenja alkohola ukinuta, koncept je ljudima bio toliko zabavan da su ga zadržali – objašnjava Ricov, koji je i sam posjetio niz takvih barova u svijetu. Obično se uz njih vežu i vrhunski kokteli, koji se ne mogu kušati nigdje drugdje, pa su u Šupi angažirali barmena Dominika Bečvardija, koji je osmislio pića sa svojim potpisom.
– To su neobični kokteli s raznim ekstraktima, pa se može popiti i onaj od viskija s javorovim sirupom, sirupom od meda i ljutih papričica. Ili cijeđeni sok od grejpa s vanilijom i ginom, taj mi je najdraži – kaže Angie.
Svaki se vikend popis pozvanih mijenja, a onaj tko uđe, može još nekoga preporučiti. Iako se otvorila početkom lanjskoga prosinca, Šupa je već postala popularna, uglavnom među onima “dubljeg džepa”. Kokteli, naime, stoje i po 70 kuna, a može se naručiti i butelja najskupljeg šampanjca, koja košta i nekoliko tisuća.
– Kada pripremamo tulum, obično odredimo neku lokaciju izvan Šupe, tzv. meeting spot, pa ja dođem po uzvanike. No nitko se još nije izgubio – ističe Angie.
I ne izlazi se tako lako
Ovakvim su barom, dodaje Ricov, željeli afirmirati koktel-kulturu, koja je u Hrvatskoj još u povojima.
– Ideja je bila i da koktele ljudi više ne povezuju s plažom. I da ih “podignemo” na veću razinu. Za vrhunske koktele potrebno je vrijeme pa se u Šupi rade od pet do deset minuta – ističe Ricov.
Uređenjem su pak željeli stvoriti kućnu, atmosferu dnevnoga boravka, a čini se i da su uspjeli. Jer svi koji dođu, ostaju cijelu večer.
– Nismo unajmljivali dizajnera. Djelo je to skupine entuzijasta, donijeli smo kristalne lustere, umjesto tapeta postavili materijal kojim se presvlači namještaj da dobijemo dojam pliša, a slike smo donijeli od kuće – dodaje Ricov.
Lokaciju ni mi nećemo otkriti, a savjet je: nađite vezu za upad.
Koga briga gdje je to kad je i tamo porez od 25%