Vlasnica je obiteljske kuće na Jarunu. Tu su joj rođeni pradjedovi, roditelji, dijete i unuci. Starosjedioci su, kaže, koji redovito podmiruju sve obveze. Samo su jednom prije nekoliko godina mijenjali krovište na vlastitu odgovornost, pa su platili oko 3000 kuna kazne za bespravnu dogradnju. Sporni objekt su i legalizirali.
– Dužni smo platiti 9000 kuna za komunalni i vodni doprinos i to ćemo podmiriti. No, u veljači smo primili uplatnice za komunalnu naknadu i naknadu za uređenje voda od 2316,49 kuna, od 1. siječnja do 30. studenog 2014., bez objašnjenja - požalila se Vesna Kuharić. Primili su, kaže, i račune iz Čistoće na ime razlike obračuna za uslugu skupljanja, odvoza i odlaganja komunalnog otpada prema novim podacima o legalizaciji objekata.
–Ne mogu prihvatiti da se pod krinkom legalizacije naplaćuju kazne i osiromašuju građani da bi se tako kompenziralo smanjenje prihoda - istaknula je Kuharić. Večernji list o ovome je više puta pisao, oko 47.000 ljudi dobilo je takve račune, no iz Grada i Holdinga je bio isti odgovor.
–Obveza plaćanja komunalne naknade i odvoza otpada ne nastaje izvršnošću rješenja kojim se utvrđuje iznos, već od stjecanja vlasništva ili mogućnosti korištenja prostora - objasnio je pročelnik Ureda za uređenje Dinko Bilić.
Ovih su dana građani od Holdinga dobili i obavijest, koja se tiče onih koji su legalizirali objekte, da se jave u Centar za korisnike ako su dobili uplatnice za naknade koje su već podmirili. Napominju da se obvezom komunalne naknade za cijelu 2014. "ne radi o dodatnom kažnjavanju građana već o zakonskom postupku."
–Ako građani misle da imaju osnove, mogu na rješenja uložiti žalbu - poručuju iz Holdinga.
Oko 40.000 građana dobiva skuplje račune za smeće i komunalnu naknadu
još je 2013. donesen zakon o gospodarenju otpadom prema kojem se otpad naplačuje prema količini ! umjesto da se Čistoća pridržava tog zakona ona i dalje nelegalno obračunava svoje usluge prema kvadraturi i još hoće naplatiti usluge retroaktivno, izgleda da zakon nije za sve isti...