Šetnja Zagrebom

Dom sportova nekoć je bio ponos Trešnjevke, danas je zapušten i propada

Foto: Wikimedia
Dom sportova nekoć je bio ponos Trešnjevke, danas je zapušten i propada
30.12.2021.
u 08:48
Dom sportova otvoren je egzibicijskim nastupom košarkaša Europe i USA 17. lipnja 1972. Dugi niz godina trg ispred dvorane se zvao Trg sportova, da bi 1995. nakon prerane smrti jednog od najpoznatijih hrvatskih košarkaša, Krešimira Ćosića, trg bio prozvan po njemu
Pogledaj originalni članak

Dom sportova je kompleks sportskih dvorana i ostalih sadržaja sagrađen između 1964. i 1972. godine po projektu arhitekta Vladimira Turine uz suradnike Borisa Magaša i Mladena Vodičke. Do gradnje Doma sportova većina sportskih događaja se odigravala u do tada najvećoj zagrebačkoj dvorani, Kutiji šibica, koja je zbog neadekvatnog gledališta bila prehmala za veće sportske događaje.

Dom sportova otvoren je egzibicijskim nastupom košarkaša Europe i USA 17. lipnja 1972. Dugi niz godina trg ispred dvorane se zvao Trg sportova, da bi 1995. nakon prerane smrti jednog od najpoznatijih hrvatskih košarkaša, Krešimira Ćosića, trg bio prozvan po njemu.

Dom sportova obuhvaća osam sportskih dvorana od kojih su najpoznatije dvorana-1 (tzv. Ledena dvorana), koja se zimi pretvara u klizalište i hokejašku dvoranu, a upotrebljava se i za razne dvoranske sportove, koncerte i druga događanja kada može primiti do 10.550 posjetilaca, te dvorana-2 (tzv. Mala dvorana), koja je rezervirana za razne dvoranske sportove i može primiti do 4.000 gledalaca.

Dom sportova je niz godina bio domaćin košarkašima Cibone u njihovom zlatnom razdoblju kada su osvajali naslove prvaka Evrope, rukometašima Zagreba, hokejašima Medveščaka… a ugostio je i niz dobro posjećenih koncerata.

Nakon Doma sportova sagrađen je još Dom odbojke, Košarkaška dvorana Dražen Petrović te naposlijetku Arena Zagreb.

Zanimljivo je primjetiti da je Arena Zagreb prva veća sportska dvorana izvan Trešnjevke, a na Trešnjevci se nalaze i dva od tri zatvorena plivačka bazena (osim bazena Utrina), dakle na Trešnjevci je daleko najveća koncentracija sportskih dvorana i plivališta u Zagrebu!

Na Trgu Krešimira ćosića nalaze se i nekoliko skulptura od kojih su najupečatljiviji "Košarkaši" Stanka Jančića, postavljeni ondje 1989. kao i kupačica Luje Lozice, postavljena 1987.

Izvor: Mapiranje Trešnjevke. 

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.