Djeca u zagrebačkim vrtićima, učenici u školama te korisnici domova zdravlja i domova za starije i nemoćne koji se griju putem Toplane danas će prvi osjetiti tople radijatore pod prstima. Te će ustanove kao prioritetne prve dobiti grijanje, a potom će iz HEP-Toplinarstva toplu vodu uputiti i stambenim te poslovnim zgradama u kojima su završeni svi radovi na unutarnjim instalacijama i koje su spremne za prihvat toplinske energije.
Cijena ovisi o izolaciji zgrade
– Stanovnike zgrada u kojima se još uvijek provode radovi na unutarnjim instalacijama pozivamo da ih što prije završe, a njihove predstavnike suvlasnika da dostave pisanu izjavu o završetku radova i ispravnosti unutarnjih instalacija grijanja kako bi se u svim zgradama moglo uključiti grijanje – kaže Zdravko Zajec, direktor HEP-Toplinarstva. S hladnijim danima povećanu potrošnju plina zabilježili su i u Gradskoj plinari.
– Posljednja tri dana potrošnja je veća 20 posto u odnosu na dnevnu količinu tijekom kasnog ljeta, kada su temperature iznosile 20°C – kaže Davor Šestan, glasnogovornik Plinare, dodajući kako nema najava da će se cijene mijenjati u sezoni koja dolazi. Dok je ukupan trošak za grijanje prosječnog stana veličine 60 kvadrata u Zagrebu u protekloj ogrjevnoj sezoni (od listopada 2016. do svibnja ove godine) za one koji se griju preko Toplane iznosio 381,78 kn s PDV-om, cijena grijanja plinom ove sezone tako bi trebala biti, za istu kvadraturu, oko 300 kuna.
– Oko 90 posto kupaca (kućanstva) spada u tarifni model TM2, u kojem plin plaćaju po cijeni od 22,59 lipa po kWh (bez PDV-a), odnosno po prostornom metru 2,71 kunu – kaže Davor Šestan. No koliko će pojedina obitelj potrošiti, dodaje Igor Sutlović, profesor na Zavodu za termodinamiku, strojarstvo i energetiku Fakulteta kemijskog inženjerstva, najviše ovisi o tome koliko je zgrada u kojoj žive izolirana, otvaraju li često prozore, griju li cijeli stan, koliko često griju...
Dvije tisuće kuna mjesečno
No plin ne ispada najjeftiniji energent kada se govori o kućama. Mnoge obitelji u prigradskim naseljima “prešle” su na drva kao najisplativiju opciju. Jer u kući od 150 kvadrata račun za plin znao se penjati i do 2000 kuna.
– Kod nas u Gračanima nema tko se ne grije na drva. Mi smo svoja nabavili još u kolovozu. Deset metara ispiljenih cjepanica, koliko je dovoljno za cijelu sezonu, platili smo 3500 kuna, a ako je zima jaka, pomažemo si peletima – ističe Dubravka Štrković.
Drva su nabavili usred ljeta, a od danas su topli i radijatori - Foto: Petar Glebov ::: Kako ste uspjeli uhvatiti sestru Angele Merkel da vam pozira pred fotoaparatom???