Više od 20 tisuća litara amonijaka nije uskladišteno prema propisima u strojarnicama zagrebačkih hladnjača na Žitnjaku. Opasnost za živote zaposlenika kao i potencijalna ekološka katastrofa postoji već duže vrijeme. Iako su i Grad Zagreb koji je vlasnik hladnjača i veletržnica, kao i Zagrebački holding koji se njima koristi, već odavno upoznati s problemom, još nitko nije učinio ništa kako bi se stanje promijenilo.
Stari kondenzatori
– Na tri strojarnice u koje su kondenzatori postavljeni još 60-ih funkcionira oko 100 rashladnih komora. Ono što mi tražimo jest preuređenje kondenzatorskih krugova jer nam u protivnom prijete ili kvarovi ili ekološka katastrofa, a da ne govorim da su radnici koji održavaju strojeve, njih 17, svakodnevno ugroženi – objasnio je rukovoditelj strojarnice Igor Novak. Amonijak koji se skuplja u kondenzatorima već sada se može osjetiti u strojarnicama. Posljedice njegova istjecanja bile bi smrtonosne za one koji bi ga udahnuli. Može ostaviti i opekline, a u doticaju s prirodom ili rijekom napravio bi trajno zagađenje. – Prvo bi se zagadio prostor tržnica, a onda možda i šire područje. Nastala bi višestruka šteta. Komore su pune hrane i pitanje je što bi se dogodilo da prestane rashlađivanje. U pitanju je i rad samih tržnica – dodao je Novak.
Za sanaciju je potrebno oko 16 milijuna kuna. Već su izrađeni nacrti za obnovu, a na zadnjoj sjednici Gradske skupštine i sam gradonačelnik Milan Bandić priznao je da je hladnjača u lošem stanju. No i dalje nema pozitivnog odgovora.
Osim što postrojenja ne odgovaraju sigurnosnim uvjetima, već godinama podružnica Tržnice Zagreb dobiva opomene od Veterinarske inspekcije.
Upozorenje inspekcije
– Prostorije nisu izvedene tako da se spriječi nakupljanje nečistoća, doticaj s otrovnim materijalom, spriječi stvaranje kondenzacije i plijesni što nije u skladu s odredbama pravilnika o higijeni hrane – piše u zadnjem obrazloženju Veterinarskog ureda Grada čiji su djelatnici posjetili Žitnjak u prosincu. Tržnicama su, kako kažu, ruke vezane. Uprava Holdinga ili Grad ti su koji moraju nešto učiniti.
– Zamolili smo upravu Holdinga da obavijesti Grad Zagreb kao jedinog i stopostotnog vlasnika nekretnine i opreme na objektu da se uključi u rješavanje ovog problem – poručili su iz Tržnica.
I u Uredu za upravljanje u hitnim situacijama upoznati su s problemom amonijaka i tražili su sanaciju.
>>Čermak spašava 110 radnika i dio pogona na Žitnjaku
>>R. Tomašić: Zakon o otpadu je ekokatastrofa i degradacija RH
Nema veze, glavno da imamo fontatne.