IZLOŽBA

Engleske gušane dadiljaju golubovi listonoše

03.12.2001.
u 00:00
* Posjetitelji su poželjeli više izložaba malih životinja, jer nisu svi ljubitelji pasa i mačaka
Pogledaj originalni članak

Na Zagrebački je velesajam građane proteklog vikenda mamila kakofonija kokodakanja, gugutanja, cvrkutanja, kukurijekanja... U sedmom paviljonu ZV-a, naime, održana je XIV. međužupanijska izložba malih životinja. No, kako je izložbu u povodu svoje 25. obljetnice samostalno organizirala Udruga uzgajivača malih životinja "Trešnjevka", posjetiteljima se predstavilo manje od 1000 malih životinja - 673 goluba u 40 pasmina, 22 komada ukrasne peradi, tzv. Jureka i Katica, paunova, kokoši, fazana i tek 12 kunića u tri pasmine.

- Izložba je super! Poput većine Zagrepčana i moj unuk ovakva stvorenja, ne računajući golubove štakoraše po ulicama, može vidjeti još samo na televiziji - veli 65-godišnji Marko Rokić, koji je na izložbu došao s četverogodišnjim unukom Tomislavom.

Uvjeren je kako bi ovakvih izložaba u Zagrebu trebalo biti više jer, tvrdi, nisu svi ljubitelji pasa i mačaka.

Pred znatiželjnim posjetiteljima u subotu i nedjelju šepirili su se pomeranski, staronjemački i engleski veliki gušani, moravski cestari, florentineri, buharski bubnjari, američki divovski listonoše, arapski smijači-lajavci, njemački indijaneri, indijske lahore, zagrebački i sisački prevrtači, grlice, kanarinci... i ostala leteća i neleteća stvorenja koja su konkurirala za 80 diploma i pehara.

Josipu Lerincu pripale su lovorike za najljepšega velikoga engleskoga gušana i američkog kinga. Gušanskim šampionima cijena varira i do 1200 njemačkih maraka, a kingovima cijena i nije tako kraljevska. Stoje, naime, između 300 i 400 njemačkih maraka.

- Gušane je osobito teško uzgajati. Nježni su i osjetljivi, a kako su nespretni i nesposobni da se brinu o svom potomstvu, u posebnom golubarniku držimo dadilje - golubove listonoše, koji leže na njihovim jajima i dadiljaju njihove mlade - veli Lerinc.

Franji Turku, vlasniku najljepšega pomeranskoga gušana taj posao, kaže, u golubarniku obavljaju nesvakidašnje kuburske ševe. Nagrađen je pak i za smaragdne paunove, koji su na izložbi viđeni prvi put.

- To su jedini paunovi kod kojih i ženka ima sjajno i šareno perje, a u ostalih vrsta ženke jednobojne i neugledne - veli F. Turk, a ljubitelji ptica jučer su u čudu gledali i papige tigrice s "čubom".

Tomislav Radić tvrdi kako tigrice genetski nose tu kapicu, koja je prava rijetkost. Par s čubom koji je kupio u inozemstvu, primjerice, dao je čak 30 običnih potomaka u tri generacije prije negoli su se dogodila raritetna dva. Radić se stoga već dogodine nada baby boomu od barem 20 čubastih tigrica koje stoje oko 400, a obične svega 50 kuna.

- Prostor na velesajmu plaćamo oko 4500 maraka, no, unatoč našim molbama grad nam nijedne godine ne pomaže - kazao je predsjednik izložbe i tajnik Udruge uzgajivača malih životinja "Trešnjevka" Branko Radovečki.

Napominje kako je izložba ipak uspjela, jedino su podbacili vlasnici kunića. Sedmeročlani sudački žiri, objašnjava, još u petak odlučio se za 72 šampiona izložbe, a dodijeljeno je i osam nagrada organizatora.

J. Rak-Šajn

STRAVIČAN ZLOČIN

Majka učenice koja je bila u razredu za vrijeme napada ispričala detalje: Uletio u razred, djeca su se sakrila ispod klupa

Dječak koji je zadnji ostao u razredu je preminuo, a drugi dječak je ozlijeđen i prevezen u KBC Rebro. Bogović je ispričala kako njena djevojčica teško razgovara o napadu. "Trebalo je vremena da ona uopće poveže događaj. Iz svega se moglo saznati da je vidjela napadača, da je vidjela krv, da je vidjela napad na učiteljicu, nije vidjela nož" rekla je majka djevojčice.

Pogledajte na vecernji.hr