smislio sustav

Bivši ministar uspješno razvrstava sav otpad i sam gnoji vrt

Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
Zdenko Karakaš vrt reciklaža
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
Zdenko Karakaš vrt reciklaža
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
Zdenko Karakaš vrt reciklaža
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
Zdenko Karakaš
05.05.2014.
u 12:41
Zdenko Karakaš (69), nekadašnji (1992. godine) ministar graditeljstva i zaštite okoliša, u svom vrtu na Bukovačkoj uživa u blitvi, grašku, luku... Sav biootpad, trava i hrana stoje mu dvije godine, prosije ih i time gnoji
Pogledaj originalni članak

U njegovu vrtu raste najveći mladi luk, blitva je toliko gusta da je dijeli po susjedstvu, a grašak gotovo da i ne stigne nabrati koliko brzo raste...

A parcela se nalazi u mirnoj oazi usred gradske vreve, na Bukovačkoj cesti, u sklopu nekadašnjeg ljetnikovca arhitekta Dionisa Sunka, koji je projektirao i hotel Esplanade.

Sam se educirao

No, iako vrt ima zanimljivu povijesnu priču, razlog velikim i sočnim plodovima nije mjesto na kojem je nastao, već sustav koji je Zdenko Karakaš (69), umirovljeni inženjer građevine, nekadašnji ministar graditeljstva i zaštite okoliša u vladi Hrvoja Šarinića i dugogodišnji diplomat, razvio odmah pokraj svojeg vrta.

Foto: Goran Stanzl/PIXSELL

Odvajam biootpad, svu pokošenu travu, otpatke od hrane, staru blitvu..., sve stavljam na hrpu koja stoji dvije godine, potom je prosijem kroz sito i time gnojim zemlju – kaže Karakaš, koji se na imanje sa suprugom doselio 1992. godine. Gnojivo susjedima ne smeta, pošto Karakaš ima i posebne vreće koje stavlja preko da zaustave miris.

Kanta za smeće gotovo mu nije potrebna, a ekološku svijest razvija već godinama, odvajanjem stakla, plastike, papira... Sve to jednom tjedno nosi u reciklažno dvorište u ulicu Prilesje, jedino na području Maksimira, koje je, kaže Karakaš, nedovoljno za brojne građane koji tamo dolaze. Ljudi znaju čekati u redovima, stajati i po pola sata...

Foto: Goran Stanzl/PIXSELL

Sam se educirao o odvajanju otpada, no smatra da građani nisu spremni za mjere Čistoće koje će početi 1. srpnja, kada će svi građani na kućnom pragu odvajati biorazgradivi i miješani komunalni otpad, papir, staklo, tekstil, plastiku i metal. U Čistoći tvrde da su sve pripreme za taj projekt obavljene.

Dodatni spremnici

Pilot-projekt koji uključuje sedam tisuća kućanstava na šest lokacija teče dobro. Uskoro planiramo pokrenuti i intenzivnu višemjesečnu edukacijsko-informacijsku kampanju kako bi građani dobili jasnu i jednoznačnu informaciju koje sve promjene mogu očekivati od 1. srpnja i kome se mogu javiti u slučaju da trebaju dodatne informacije i objašnjenja – kazali su.

A kako bi stanovnicima Maksimira i Karakašu pomogli u odvajanju, na njihovu će području postaviti i dodatne spremnike za plastiku, i to na ovim lokacijama: križanje Hegedušićeve – Šeferove ili Radauševe, križanje II. Ravnica i Branimirove, južno od VII. Ravnica, XI. Ravnice, kod NK Tekstilac, križanje Rabusove i Brkljačićeve.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

LO
lojtra1
13:55 05.05.2014.

Lako za blitvu, to raste bilo gdje ali gdje se možemo "educirati" kako da dobijemo ljetnikovac u centru grada?

DU
Deleted user
16:42 05.05.2014.

Lako je izmišljat i zabavljati se sa penzijom od 10.000+ kunića....

DC
dubravko.crnjak
17:35 05.05.2014.

Bilo bi lijepo da se naši ministri ukopaju u vrt i tako ga gnoje svojom ''genijalnošću. Na stranu činjenica što u tom vrtu ništa ne bi raslo....