Ekološka katastrofa

VIDEO Golemo klizište urušilo pola Jakuševca: 'Netko je mogao poginuti'!

Foto: Ekologija grada
Foto: Ekologija grada
15.11.2023.
u 14:28
Aktivist Ratko Bedeković, koji 50 godina živi na Jakuševcu, nikada nije doživio ništa slično
Pogledaj originalni članak

Golemo klizište promjera nekoliko desetaka metara u subotu se otvorilo na zagrebačkom odlagalištu otpada Jakuševec Prudinec. Da se na odlagalištu događa nešto čudno, stanovnici novozagrebačkih kvartova najprije su osjetili jer se kvartovima širio nesnosan smrad. Aktivist Ratko Bedeković, koji 50 godina živi na Jakuševcu, nikada nije doživio ništa slično. 

– Primijetili smo da se događa nešto čudno u subotu popodne. Nije se ništa čulo, samo se osipalo, vjerojatno zato što se odlaže velika količina biootpada i nije drenirano kako treba. Da je netko u tom trenutku bio na vrhu brda s bagerom ili kamionom, poginuo bi – govori Bedeković.

Ovakvo klizište na Jakuševcu ne pamti ni Josip Pavlović iz Udruge ekologija grada.

– Pretpostavljam da je sve posljedica protuzakonitog upravljanja s Jakuševcem. Najveći je problem što Grad i Zagrebački Holding šute, a po Zakonu o gospodarenju otpadom trebali su obavijestiti javnost o incidentu, mogućem, zagađenju i koracima koji su poduzeti da se problem sanira – navodi Pavlović te dodaje kako se prilikom ovakvih situacija oslobađaju štetni plinovi poput metana, merkaptana i sumporovodika. 

Iz Državnog inspektorata doznali smo kako su na terenu od subote građevinska inspekcija, inspekcija zaštite na radu i zaštite okoliša te utvrđuju što se dogodilo, a rezultati bi trebali biti poznati kroz dan, dva. 

 

 

 

Svjetski dan bubrega

Ova bolest godišnje pogađa više od 850 milijuna ljudi, simptomi su nespecifični, a ključ je prevencija

Svake godine, drugog četvrtka u ožujku, obilježava se Svjetski dan bubrega. Riječ je o globalnoj kampanji koja se provodi diljem svijeta s ciljem podizanja svijesti o važnosti bolesti bubrega, od koje na svjetskoj razini boluje više od 850 milijuna ljudi, među kojima čak 300.000 u Hrvatskoj. Prema podacima iz 2019. godine, ova bolest uzrokovala je više od 3,1 milijun smrtnih slučajeva.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 38

PE
Pentagon
14:41 15.11.2023.

Treba taj Jakuševac prefarbat u dugine boje.

KU
kublajkhan
14:45 15.11.2023.

Pa jakuševec je tomek zatvoril, bar je tak obećal.

JO
Joža
15:05 15.11.2023.

To je sabotaža, saboteri napadaju senfa, a on najbolji gradonačelnik u historiji svijeta. Obišao sve gradove svijeta bio savjetnik svima na kugli zemaljskoj, ležao na travi u cambridge university hvaljen od najeminentnijih profesora, a vi ga pljuljete sram vas bilo