Zagrebački holding, izuzmu li se subvencije koje dobiva od Grada, najviše prihoda ima od javnog prijevoza.
Otprilike trećinu prihoda dobije kao potporu iz gradskog proračuna (885,5 milijuna kuna) i gotovo je sve namijenjeno subvencioniranju ZET-a (772 milijuna kuna), pokazalo je izvješće za 2013. godinu. O godišnjem izvješću za prošlu godinu zastupnici će raspravljati na sjednici Skupštine u srpnju. U ZET-u je najveći protok novca od prodaje usluga – lani je imao 464,6 milijuna kuna prihoda.
Slabi najam
Slijedi ga naplata od čišćenja ulica i odvoza otpada, odnosno Čistoća koja je Holdingu donijela 423 milijuna kuna, Vodoopskrba i odvodnja (ViO) sa 418 milijuna kuna, Zagrebačke ceste sa 335 milijuna kuna, a od uređenja zelenih površina, odnosno Zrinjevca, prihod je bio 192 milijuna kuna. Te su podružnice prošle godine imale nešto veći prihod u odnosu na godinu prije. Zbog izdvajanja u samostalnu tvrtku ViO-a i prebacivanja podružnice Upravljanje sportskih objekata pod okrilje grada, Holding je imao nešto manje prihoda.
Grafika: Kristina Franić
Iako slovi kao podružnica koja “dere” građane, prihod od naplate parkiranja, Zagrebparkinga, podbacio je za sedam milijuna kuna (116,6 milijuna kuna u 2013.), kao i prihod od skladištenja i najma (Zagrebački velesajam i Robni terminali) koji je manji za deset milijuna kuna. Zanimljiv je trend plaćanja javnog prijevoza. Građani su prije bili pobornici plaćanja voznih karata mobitelom. To je, do ukidanja te mogućnosti, bio najkorišteniji način plaćanja nakon kupnje karata izvan vozila.
Popularni SMS-ovi
Ukidanje plaćanja vozne karte SMS-om s 1. kolovoza 2013.utjecalo je na porast kupnje karata u vozilu, ali i na veći interes za vrijednosne kupone kojih je prodano 109 posto više. Prodano je i 3,5 posto više godišnjih karata.
Loša gospodarska situacija utječe i na potrošnju vode te je, prema procjeni u Holdingu, prosječni godišnji pad potrošnje 2,3 posto.
Najgluplji su mi savjeti kako uštediti na potrošnji vode. Jer možemo mi štediti koliko nas volja, ali sve uzalud kad je gubitak na zagrebačkoj vodovodnoj mreži (prije vodomjera) gotovo 50%.