rasprodaja parcela

Grad kao agencija za nekretnine. Pogledajte gdje prodaje zemljišta

Foto: Grad Zagreb
Grad kao agencija za nekretnine. Pogledajte gdje prodaje zemljišta
24.02.2016.
u 13:49
Neiskorištene gradske parcele kupuju tvrtke i grade stanove. Putem e-kataloga na webu Grada zainteresirani mogu vidjeti zemljište, koje potom ide na javni natječaj za prodaju, pa tko da više
Pogledaj originalni članak

Prije pola godine Grad Zagreb je poput agencija za nekretnine počeo s objavom popisa nepotrebnih zemljišta i do danas ih je pet i prodao.

Riječ je o po dva gradilišta u Vrapču i Malešnici te jednom na Kajzerici, čijom je prodajom Grad ukupno uprihodio 3,7 milijuna kuna. Najveću cijenu od one početne koju je Grad tražio postiglo je gradilište u Klari od 1100 kvadrata. Traženo je 1,8 milijuna, a tvrtka Kajzer Dom ponudila je 2,1 milijun kuna, što se nije moglo odbiti. 

Više kandidata – viša cijena

– Cijena je bila malo visoka za to zemljište, no nama je lokacija bila zanimljiva jer se nalazi u blizini Velesajma i što već godinama gradimo na tom području pa smo nastojali i novim projektom ostati u naselju – kazali su nam iz tvrtke. 

Procedura je takva da se potencijalni kupci jave pismom namjere Gradu za određenu nekretninu nakon čega Grad raspisuje javni natječaj kako bi ponude mogli dati i drugi zainteresirani. Što je više kandidata, moguća je veća cijena, no Grad može prodati nekretninu ako dobije i samo jednu ponudu, koja mora biti veća od procjene. Ako je vrijednost iznad milijun kuna, potvrdu prodaje zemljišta, kao za zemljište na Kajzerici mora dati i Gradska skupština, što nije trebalo za preostala četiri.

Tako je za oranicu u Malešnici II od 296 kvadrata Grad prema procjeni vještaka tražio 354.084 kune, a cijena se popela na 381.000 kuna, dok je susjedna, nešto veća oranica od 336 m2, procijenjene vrijednosti 401 tisuću kuna, postigla cijenu od 432 tisuće. U Vrapču je za gradilište površine oko 350 kvadrata traženo 425 tisuća, a dobiveno 460 tisuća kuna, dok je za manje gradilište od 245 kvadrata traženo 46 tisuća eura, a prodano je za 353 tisuće kuna. 

Država bi mogla slično

– Model objave zemljišta u vlasništvu Grada slobodnih za raspolaganje putem Kataloga nekretnina pokazao se korisnim jer su svim građanima putem web-stranice Grada dostupni osnovni podaci o zemljištima kojima Grad raspolaže i koja su slobodna za prodaju putem natječaja – kazao je Damir Lasić, pročelnik za imovinskopravne odnose.

Dodao je da zaprime puno više pisama namjere za kupnju nekretnina nego što ih se realizira, i to zbog naknadnog odustanka zainteresiranih i nakon objave natječaja. Na popisu zemljišta koje Grad još uvijek nudi, primjerice, i ono je za poslovne namjene, između Sarajevske i zgrade Kineski zid u Zapruđu. Grad traži 10,4 milijuna kuna. Ovakav bi model prodaje mrtvih kapitala mogla slijediti i Vlada, čiji je premijer najavio kako bi na prodaju dao državna zemljišta da bi potaknuo razvoj gospodarstva.

USUSRET VELIKOM KATOLIČKOM BLAGDANU

Simona Mijoković: 'Djed Božićnjak' sotonsko je djelo, a svoju djecu ne darujem na dan Božića

- Moja djeca ne vjeruju u postojanje "Djeda Božićnjaka". To je sotonsko djelo i sigurno znam da svoj život, roditeljstvo i odgoj želim graditi na stijeni Isusa. Ta stijena neće se nikada srušiti. A kada je nešto sagrađeno na pijesku, na lažima, kad tad će se srušiti. Moja djeca znaju da je "Djed Božićnjak" lažac i da ne postoji. On je čak i kradljivac, uzima sve ono što Božić uistinu jest, rođenje Isusa Krista. Uzima kroz nametnutu kupovinu, a što je lažni privid sreće - istaknula je za Večernji list Simona Mijoković.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.