Odluka Milana Bandića da se svi kućni brojevi i nazivi ulica označe jedinstvenim pločicama, osim prosvjeda obrtnika koji proizvode kućne brojeve, probudila je bunt i nekih običnih građana. Dok će 5327 ulica i 130 tisuća kućnih brojeva biti zamijenjeno, u isto vrijeme trebali bi se poskidati i stoljetni kućni brojevi.
Nije privatan interes
Zagrepčanina Gorana Lautara ta je odluka nagnala da organizira peticiju i napravi Facebook grupu kojom se traži da se sačuvaju stari kućni brojevi.
– Želim da se sačuvaju stari stoljetni natpisi koji su naša kulturna baština. Nemam ništa protiv novih pločica, pozdravljam tu odluku, uostalom, to je stvar struke, ali apeliram na zaštitu našeg kulturnog naslijeđa. Postavljanje novih, bezličnih brojeva na zgrade u centru grada nanijet će nepopravljivu štetu identitetu Zagreba – kaže mladi pravnik, koji dodaje kako on u tome nema nikakav privatni interes. Njegovu apelu u četiri dana pridružilo se 450 ljudi, a svakim danom ta brojka raste.
– Pokrenuo sam tu inicijativu da mi savjest bude mirna, kao pojedinac i zaljubljenik u bogatu povijest našeg grada – objašnjava Lautar.
Naime, pločice nakon 1945. godine nisu više imale standard po kojem su se izrađivale, pa ih ima više od pedeset vrsta, a ove stogodišnje pričaju prošlost urbane cjeline grada Zagreba – objašnjava Lautar. Sam Lautar prošle je godine obnovio vlastiti kućni broj iz 1911. godine.
– Smatram da bi se sve takve brojeve trebalo obnoviti i to bi trebali napraviti sami vlasnici zgrada. Treba sačuvati nešto što postoji sto godina i struka bi tu također trebala reagirati – dodaje Lautar.
Razgovor u ponedjeljak
Lautarova inicijativa naišla je na plodno tlo jer ga je gradska uprava pozvala na sastanak s autorima novih pločica, koji bi se trebao održati u ponedjeljak.
Ako je to istina, gradonacelnik treba hitno na pregled u Stenjevac. On to svakako treba uciniti.