Zagrepčani su jučer u Staroj gradskoj vijećnici prvi put mogli javno čuti kako gradska uprava planira sljedećih godina voditi brigu o otpadu.
U Prijedlogu svog plana za koji se nedavno povela javna rasprava jasno je obrazložen proces smanjivanja nastanka otpada, njegova razvrstavanja, ali i krajnjeg spaljivanja u naselju Resnik. Inženjer Branimir Vlah, glavni projektant Zagrebačkog centra za gospodarenje otpadom, koji bi od 2019. trebao na moderan način zamijeniti odlagalište na Jakuševcu, kazao je da nije istina da se spalionice ne grade u Europi te naveo da je 2013. godine potpisan ugovor za gradnju njih 13.
– Riječ je o sigurnom i pouzdanom tehničko-tehnološkom rješenju u kojem će se na 850 do 950 stupnjeva spaljivati ono što se ne može iskoristiti te mulj koji ostaje nakon pročišćenja voda – kazao je Vlah.
Dodao je kako će se svi plinovi pročistiti prije no što se ispuste kroz 60-metarski dimnjak, dok će se opasni pepeo izvoziti u inozemstvo. Da Grad spalionicu ozbiljno planira graditi u Resniku, svjedoči i gotov projekt njezina povezivanja s Toplanom u Borovju. Naime, kako će spalionica proizvoditi i električnu i toplinsku energiju, te dvije lokacije povezat će se vrelovodom pa će se dio Zagrepčana, ako se ovaj projekt ostvari, grijati vodom koja će se prije toga ugrijati u spalionici.
Da do gradnje ipak neće doći, uvjereni su u Udruzi za zaštitu okoliša Resnik, ali i drugim ekoudrugama iz grada koje su se pojavile na raspravi.
– Iskoristit ćemo sve mehanizme unutar zemlje i Europske unije i uvjereni smo da se spalionica neće graditi u Zagrebu – kazala je Branka Genzić-Horvat iz UZOR-a. Dodala je da se po uzoru na brojne primjere u Europi otpad mora razvrstavati u svakom domu pa gradnja skupe, ekološki i zdravstveno neprihvatljive spalionice neće biti potrebna. Pozvala je sve Zagrepčane da ih podrže u borbi protiv spalionice.
I još bi Zagrepčani trebali znati da se radi o vodozaštićenom području tako da osim otrova koji će se pojaviti u zraku mogu ih očekivati i u svojim kućanstvima preko gradske vode kada otvore pipu da se napiju vode .