Bučine sjemenke dobile su svoju slatku verziju.
Sada se prodaju omotane u čokoladu. I to njih nekoliko vrsta. Ima ih s mliječnom, bijelom i tamnom čokoladom. U posebnom stroju radi ih Renata Hukavec na svom OPG-u u Šašinovcu kod Sesveta. I pravi su hit na sajmu Proizvodi hrvatskog sela koji je jučer počeo u Boćarskom domu, a posjetiti se može još danas i sutra. Okupilo se ondje 150 izlagača iz svih krajeva zemlje pa se na jednom mjestu mogu kupiti suhomesnati proizvodi, vina, rakije, likeri, sirevi, smokve, med, rukotvorine i ostali domaći proizvodi, od kojih su mnogi dobili svoj “upgrade”.
Čim kušaju, ode teglica
Nisu, naime, samo bučine sjemenke podignute na višu razinu. Domaći proizvođači od medvjeđega su luka izradili muffine, dok je Nina Mudrić od čilija uzgojenog na Medvednici spremila – pekmez. I to raznih vrsta. Ima ga “čistog”, samo od čilija i šećera, a oni koji žele malo blažu verziju, mogu kušati onaj kombiniran s višnjom ili crnim ribizom.
– Ljudi se prvo boje isprobati, ali kada uz malo nagovaranja to ipak učine, odmah kupe teglicu – kaže Nina Mudrić dodajući da košta 30 kuna.
Na štandu Domagoja Krznarića stoji pak pregršt različitih kombinacija čajeva od bilja koje sam uzgaja. No jedan se posebno dobro prodaje: čaj za žene, kojeg vrećica od 100 grama stoji 35 kuna.
– Ne ljute se žene kad vide ovakav natpis. Kad čuju da ovaj čaj pomaže kod hormonalnog disbalansa, policističnih jajnika, menstrualnih tegoba i ostalih ženskih bolesti, ne libe se probati ga. I sami smo ga testirali nekoliko godina prije nego što smo ga stavili na tržište. Dobili smo potvrdu i od Ministarstva zdravlja – ističe Domagoj Krznarić dodajući da je sljedeći projekt čaj za dojilje.
Zaustavljaju se i kod Balda Dragaša, koji posjetitelje upoznaje s blagodatima crnog češnjaka uzgojenog na OPG-u Kralj u Jablanovcu.
– Ova je aromatična namirnica odlična za regulaciju tlaka i probave, bogata je B i C vitaminom, stimulira imunološki sustav... – nabraja Baldo Dragaš napominjući kako je najbolje crni češnjak jesti svjež.
Suši ih “po starinski”
Pitanja postavljaju i supružnicima Matei i Željku Binguli, koji prodaju proizvode od goji bobica. Jedni su od rijetkih koji ih uzgajaju, time se bavi, kažu, tek troje-četvero proizvođača u zemlji. No nađe se u Boćarskom domu i nešto za one koje vole stare, autohtone proizvode. Guraju se, primjerice, za kulen, slaninu i kobasice Zdenka Perakića, koje je donio s gospodarstva nedaleko od Županje. Domaći “šmek” imaju upravo zato što ih suše “po starinski”, u pušnici.