Oko pola milijuna ljudi na svijetu govori velškim jezikom, a toj skupini nedavno se priključila i nekolicina Zagrepčana. Jonathan Morris sa Škole za velški jezik Sveučilišta u Cardiffu održao je poludnevnu radionicu velškog jezika i kulture za tridesetak osoba, u organizaciji Društva prijatelja Ujedinjenog kraljevstva.
– U povodu dana sv. Davida, zaštitnika Walesa, odlučili smo našim sugrađanima približiti osnove ovog starog keltskog jezika. Ovo je prvo u nizu obilježavanja značajnih britanskih datuma, a pa ćemo tako kroz godinu obilježiti i dane sv. Jurja i sv. Andreja – kaže Dejan Hajduković, predsjednik udruge. Društvo prijatelja Ujedinjenog kraljevstva osnovano je u listopadu prošle godine, a četvero osnivača s Britanijom su povezani osobnim vezama.
– Ja imam rodbinu u Škotskoj, dok je jedan kolega bio stipendist britanske vlade. Svi smo na neki način privatno povezani s tom zemljom – objašnjava Hajduković. Profesora Morrisa doveli su vlastitim naporima, kontaktiravši tamošnje ministarstvo obrazovanja koje im je rado izašlo u susret. Velški jezik sličan je hrvatskom jeziku jer se većina slova čita kao što se i piše, a prema Hajdukovićevim riječima, Morris je ostao zbunjen kako su brzo polaznici uspjeli usvojiti pojedine glasove.
– Neki glasovi se uče i po tri mjeseca, a kako je za razliku od engleskog riječ je o jeziku koji se fonetski čita, nama je vrlo lako to izgovoriti – dodaje Hajduković. Velški jezik posljednjih godina, nakon desetljeća zanemarivanja, doživljava svoj preporod i postaje sve zanimljiviji ljudima izvan samog Walesa, a sudeći prema održanoj radionici, upravo je stvorena mala enklava govornika velškog u Hrvatskoj.
ih velški ja rasturam...evo svjetski rekorder je Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch - velško mjesto sa najviše slova u imenu.