U Hrvatskoj živi više od dvije tisuće beskućnika, a velikih 30 posto od toga otpada na Zagreb. Baš oni koji se nalaze na području glavnog grada najugroženiji su, podaci su to koje je Hrvatska mreža za beskućnike prezentirala u Etnografskom muzeju u sklopu aktualne izložbe Lica gladi koju možete obići do 2. svibnja.
Zvonko Mlinar, izvršni predsjednik Mreže koja se bavi unapređivanjem skrbi za beskućnike i druge socijalno isključene skupine, kazao je kako im najveći problem u poslu predstavlja birokracija unutar resornog ministarstva.
-Beskućnici su ušli u Zakon o socijalnoj skrbi 2011., ali od tad se njihov stvarni položaj nije puno promijenio. Borimo se s financiranjima prenoćišta u cijeloj Hrvatskoj, a mjesta u njima ima tek 450- izvijestio je Mlinar te dodao kako se metropola bori s velikim priljevom beskućnika iz drugih gradova, a problem karakterističan za Zagreb jest i prijava prebivališta bez koje beskućnici ne mogu dobiti adekvatnu skrb.
Poručio je i kako je potrebno restrukturiranje prihvatilišta u Kosnici, ustvrdio je, smještaju i psihički bolesnici. Koautorica izložbe Lica Gladi Melanija Belaj kazala je kako je beskućništvo jedna od tema koju su prilikom istraživanja posebno proučavali.
-Kolegica i ja volontirale smo po raznim udrugama kako bi dobile dojam o prehrani osoba u neimaštini. Tu nam se otvorio novi istraživački rukavac gdje smo osim umirovljenika koji dolaze po besplatnu hranu upoznali i onu suroviju stranu stvarnosti, a to je život beskućnika. To su ljudi koju su zapeli u svojevrsnom limbu iz kojeg je teško izaći, a činilo nam se da su u našem društvu nevidljivi pa smo i njima htjeli dati glas na izložbi- rekla je Belaj.
Od kuda su došli ti beskućnici ,moze li to netko od odgovornih napisati..