Jarunsko jezero može se pohvaliti svojom čistoćom, a ronioci koji već pet godina vade razno smeće s njegova dna primjećuju da je iz godine u godinu stanje sve bolje.
I ovu subotu, unatoč kiši, 130 ronilaca iz cijele zemlje te susjedne Bosne i Hercegovine, Slovenije i Srbije tražilo je po dnu jezera otpad koji su bacili nesavjesni građani. Najviše je bilo, kao i obično, plastičnih boca i čaša, a izvukli su i "kapitalce" – kamionske i automobilske gume. Plastična ambalaža u jezeru završi obično nakon koncerata i zabava koje se održavaju uz Jarun, a prethodnih godina ronioci su znali naći i željezo, štednjake, bačve, bicikle, vesla...
– Ovo je deseta akcija čišćenja Jaruna. Održavamo ih dvaput godišnje: u proljeće i na jesen. Cilj je što više očistiti i održavati zagrebačka jezera. Osim Jaruna, čistimo i maksimirska jezera i ornitološki rezervat Savica, a godišnje se odazovemo na još deset do petnaest akcija koje organiziraju drugi klubovi – kazao je Damir Zurub, voditelj akcije i šef zagrebačkog kluba ronilaca "Roniti se mora".
Upravo se taj klub može pohvaliti najvećim brojem djevojaka. Od 127 članova, čak je 59 djevojaka. U klubu "Roniti se mora" nisu zadovoljni jer posljednje četiri godine nemaju podršku Grada u akcijama čišćenja jezera. Ronjenje u jarunskim jezerima nije zahtjevno, a ronioci iz Dalmacije, navikli na istraživanje morskih dubina, našli su u jezeru i smisao za šalu. Međusobno su se "hvalili" da su ronili na "čak osam metara".
– Smeća je malo, barem onog vidljivog jer vidljivost u jezeru je očajna. Mulj je poput pudinga. Najgore je kad se voda zamuti pa ništa ne vidiš. A za to je dovoljan jedan pokret perajom – složni su Sanjin Ljubičić i Ivana Rakuljić iz splitskog kluba PIK Mornar.
čudno,bez glavi,nogu,torza?? pa nije ni jarun što je nekoć bio