Unatoč poprilično hladnoj prosinačkoj večeri red duž Ilice od nekoliko desetaka metara nije se smanjivao, već je, dapače, iz minute u minutu naočigled rastao.
Poneki građani u prolazu fotografirali bi prizor te stali i doznali o čemu je riječ, dok se sve više i više ljudi okupljalo u gužvi u kojoj su zapeli puno prije broja 72 kamo su se uputili. Tamo je, naime, smješten Muzej iluzija koji je ovog tjedna na dva dana postao Muzej realnosti u sklopu UNICEF-ove akcije. Stoga je ulaz, koji inače stoji 40 kuna, bio besplatan.
Gužva se očekivala, no svi su bili vidno šokirani brojem posjetitelja koji su pohrlili u muzej. Unatoč tome, većina nije željela propustiti priliku za uštedu te je stala u red koji se ne može često vidjeti ispred zagrebačkih muzeja i drugih kulturnih ustanova. Odnosno, vidi se toliko često koliko je ulaz – besplatan. Slike dugačkih redova ponavljaju se iz godine u godinu tijekom Noći muzeja, Noći kazališta i sličnih akcija kada se ulaz ne naplaćuje. Često se ponavlja da je cilj takvih manifestacija zainteresirati građane za kulturu. No, čini se da interesa ne nedostaje. Građanima nedostaje novca za kulturna događanja koja treba učiniti pristupačnijim.
Evidentno je da žele u muzeje, a ni ponuda nije loša. Naime, jedna od brojnih "naj" titula kojima se Zagreb okitio otkako je doživio turistički bum jest ona da je grad s najviše muzeja po četvornom metru. S obzirom na svoju površinu, Zagreb se, dakle, može pohvaliti zavidnim brojem muzeja i galerija. Ostaje pitanje koliko su kulturna događanja u Zagrebu zapravo dostupna Zagrepčanima kada ih stotine pohrle u dugačke redove dok traju promotivne akcije. Čini se da baš i nisu s obzirom na to da građani ulaznice za njih plaćaju svojim vremenom u rijetkim situacijama kada je to moguće. Jer, ne kaže se uzalud da je vrijeme novac. A s obzirom na to da građani novca nemaju te da si većina ne može priuštiti ulaznicu po standardnoj cijeni, preostaje im tek čekanje u dugim redovima na hladnoći kako bi ušli u muzej dok traje akcija.
Od svih tih muzeja mozes jedino nesto vidjeti u arheoloskom.... Ovi svi ostali, ovise o 'ukusima' pojedinih ljudi...