120. obljetnica Centar Vinko Bek

Jedan udžbenik za slijepe učenike košta i do 6 tisuća kuna

Foto: Borna Filić/PIXSELL
12.02.2015., Zagreb - Centar za odgoj i obrazovanje Vinko Bek. Photo: Borna Filic/PIXSELL
Foto: Borna Filić/PIXSELL
12.02.2015., Zagreb - Centar za odgoj i obrazovanje Vinko Bek. Ravnateljica Centra Diana Kralj. Photo: Borna Filic/PIXSELL
Foto: Borna Filić/PIXSELL
12.02.2015., Zagreb - Centar za odgoj i obrazovanje Vinko Bek. Photo: Borna Filic/PIXSELL
Foto: Borna Filić/PIXSELL
12.02.2015., Zagreb - Centar za odgoj i obrazovanje Vinko Bek. Photo: Borna Filic/PIXSELL
Foto: Pixsell
Instagram
Autor
Sandra Golemac
23.02.2015.
u 11:30
Svakoga zanima nešto drugo, Toni piše pjesme i pjeva, Diana slika portrete, Saša ne može bez računala, Kristina voli hrvatski jezik, a zajedničko im je – oštećenje vida
Pogledaj originalni članak

Majka mu je iz šale rekla da može govoriti i po šest sati, a da ništa ne kaže. Zato će upisati politologiju. A glazba mu je velika strast. Svira klavijature, pjeva i piše pjesme za svoj rock-bend Razlika. Oštećenje vida 18-godišnjem Toniju Paviću, naime, nije nikakva prepreka. Kao ni njegovoj vršnjakinji Diani Vrabac koja obožava umjetnost. Njezini portreti krase nekoliko zidova u Centru za odgoj i obrazovanje Vinko Bek. Sašu Obradovića zanimaju sasvim druge stvari. Računalima i programiranjem želi se baviti u životu, a zanima ga, kaže, jer je dinamično. Ljiljana Bogdan školuje se za administratoricu. Piše narudžbenice, dopise, a ide i na praksu u općinu. Kristina bi željela biti profesorica hrvatskog jezika u školi, no sada se trudi što bolje svladati korištenje bijelog štapa i kuhanje kako bi mogla biti samostalnija. Zatekli smo je na satu svakodnevnih vještina, na kojem je prvi put pokušala skuhati juhu iz vrećice. Mora biti oprezna jer sve radi na dodir. Svi su oni toliko različiti.

A, veže ih samo jedno – oštećenje vida. Centar za odgoj i obrazovanje Vinko Bek u Zagrebu radi na dvije lokacije, u Kušlanovoj i Nazorovoj, a brinu se o ukupno 253 djece. Ove godine, naime, slave jedan veliki jubilej, a to je 120. obljetnica postojanja.

– Slavit ćemo cijele godine. Jako smo ponosni na rad centra. Najljepši je osjećaj kada ona mala beba koja vam prvi put dođe u Centar tu završi osnovnu pa onda i srednju školu i osamostali se. Svaki je naš korisnik i član naše obitelji – poručila je Diana Kralj, ravnateljica centra posljednjih 17 godina.

Imaju odjel integracije, odjel predškolskog odgoja i osnovnoškolskog obrazovanja, odjel odgoja i psihosocijalne rehabilitacije, odjel srednjoškolskog obrazovanja, odjel izdavačke djelatnosti na brajici i uvećanom tisku te odjel prehrambenih i pomoćno-tehničkih poslova.

Ivan Kolar, primjerice, već godinama radi u tiskari u sklopu centra kao korektor za tekstove na brajici. Izrađuje udžbenike za svu slijepu i slabovidnu djecu u Hrvatskoj.

– Jedan udžbenik za slijepe stoji od 2,5 do 6 tisuća kuna. Najveći je problem što treba mnogo vremena da se izrade, a još je veći problem što se udžbenici svako malo mijenjaju – istaknuo je djelatnik Ivan Kolar.

Osim što su centru potrebna nova vozila i kombiji za njihovu mobilnu službu, nadaju se da će zaživjeti i projekt objedinjavanja svih odjela na jednu lokaciju u Kušlanovoj. Nacrt projekta već postoji, investicija je vrijedna oko šest milijuna eura za što su aplicirali na fondove Europske unije.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

VI
Vito
09:42 24.02.2015.

Jedan udžbenik za slijepe učenike košta i do 6 tisuća kuna ______ Zašto???? ______ Zato što su izrađivaći tih knjiga sebični u jednakoj mjeri kao i država koja se deklarativno "brine" o osobama s posebnim potrebama __________ Izdavaći knjiga zarađuju na prodaji __________ Država na porezima ___________ I jedni i drugi sebično se ne žele odreći nekoliko kuna koje i tako potroše na nepotrebne stvari i događaje. ______ Knjiga za slijepe može koristiti generacijama, dok sitne dnevne radosti brzo zaboravljamo

VI
Vito
09:46 24.02.2015.

Da, može biti skupa prva knjiga, no, kad se jednom izradi prva knjiga, sve slijedeće su "besplatne" budući "kalup" postoji i može se korititi desetljećima. ________ Ne kucaju rupice ručno, nego stroj jednako kao i sve drugo u reljefnom tisku