Sutra će se Jelačić- placom širiti miris roštilja, ali pravog mesa ondje ipak neće biti. Kako je to moguće? E pa na središnjem zagrebačkom trgu od 11 sati Prijatelja životinja i Matei Negovetić pripremat će hranu za degustaciju, a sve će u potpunosti biti biljnoga podrijetla. Ovom akcijom Prijatelji životinja obilježavaju Dan biljnoga mesa kojim se, kako poručuju svake godine 10. listopada naglašava činjenica da je biljno meso bolje za ljudsko zdravlje, životinje i planet. Iza roštilja, na velikom ekranu prikazivat će se kratki film o razvoju i prednostima kultiviranog mesa, preveden na hrvatski jezik.
-Biljno meso ima vrlo sličan okus i teksturu kao meso životinja, a proizvedeno je od kvalitetnih biljnih bjelančevina, najčešće graška. Proizvođači mesa biljnoga podrijetla iskoristili su biokemijsku sličnost između biljaka i životinja, odnosno činjenicu da, iako biljke nemaju mišiće, sadrže bjelančevine, masti, vitamine, minerale i vodu. Za proizvodnju biljnoga mesa koristi se 72 – 99 posto manje vode i 47 – 99 posto manje obradivog zemljišta- kažu iz Prijatelja životinja.
>>VEZANI ČLANCI:
Tvrde i kako je biljno meso dostupno u gotovo svim trgovinama u Hrvatskoj i dolazi u raznim oblicima od ćevapčića i bifteka do salama i hrenovki, što će sve Prijatelji životinja nuditi prolaznicima. Glavni adut roštilja bit će revolucionarni veganski odrezak filet mignon. Matei Negovetić, zaljubljenik u kuhanje i isprobavanje novih recepata, voditelj Akademije plant-based kuhanja te bloga i stranice naziva Plant-based full of taste, poziva sve da im se pridruže na edukaciji i degustaciji u utorak.
-Uz ukusne zalogajčiće moći ćete doznati više o činjenici da prelaskom na biljno meso i druge biljne proteine možemo koristiti daleko manje prirodnih resursa i pomoći smanjiti ogromnu štetu koju je našem planetu prouzročio uzgoj životinja radi hrane. Iza biljnog mesa koje ćemo nuditi za degustaciju krije se mnogo više od dobrog okusa: takvo meso bolje je probavljivo zbog visokog postotka vlakana, snižava kolesterol i, uz manje kalorija, pomaže u poboljšanju zdravlja crijevnog mikrobioma- zaključuje Negovetić.
>>VIDEO: Testirali smo zobene kaše
to se ne smije zvati ćevap ako nema mesa