Nacionalna i sveučilišna knjižnica mjesto je održavanja 14. po redu međunarodne izložbe inovacija ARCA. Kao i uvijek, i ove godine zabilježili smo nastup domaćih izlagača i pronašli nekoliko inovacija s doista velikim potencijalom. Odmah smo uočili gužvu kod prostora oblikovanog u ring.
Zna i nokautirati
– Ovo je elektronički boks sa zaštitnom kacigom i prslukom na kojima su senzori, kod takvog boksa nema ozljeda. Ne treba sudac jer sudac je elektronika. Predstavio sam ga još prije devet godina u Londonu i usavršavao sam ga, od države sam dobio samo 15.000 kuna. Ideja je došla od mojeg unuka – rekao je Pavao Potočki.
Na ARCA-i svoj prostor imaju učenici Prve tehničke škola Tesla.
– Naša robotizirana ruka je, osim ležajeva i motora, u cijelosti 3D printana. Kreće se u svim smjerovima – kazali su Ana Cvitković, Vili Dunatov i Željko Pršlja, mladi Teslini inovatori.
– Na ovom 3D printeru radimo četiri i pol godine, sada smo na njega stavili motore za CNC uređaj – dodao je Filip Marjanović.
Teško bi bilo zamisliti izložbu inovacija bez Fakulteta elektrotehnike i računalstva.
– Biomehanička vaga za dinamičku analizu posture razvijena je u suradnji s dr. Stanislavom Peharcem. Radi se o vagi putem koje utvrđujemo je li stav osobe pravilan ili se više oslanja na lijevu ili desnu nogu, tako i uzrok bolova, recimo u vratu – objasnio nam Krešimir Friganović. Una Pale pokazala nam je osobni elektromiograf Mymyo.
– Ideja je da uređaj služi u fizioterapiji. S njim na aplikaciji za smartphone možemo točno vidjeti koji se dio mišića aktivira kada ga napnemo – rekla je Una, a Matea Đonlić pokazala nam je Escape.
– Napravili smo softver kojim se sinkroniziraju kamera i projektor pa na ekranu dobivate trodimenzionalnu sliku ljudskog tijela – kazala je.
Uskoro ćemo iz domaće radinosti moći kupiti i 3D printer.
– Dolazit će u dijelovima za oko tri tisuće kuna. Imamo i e-policu zbog koje više nema ručne zamjene cijena, nego se sve radi računalom iz daljine, a uključena je i u PC blagajnu. Utipkate nove cijene i one se pojave na LCD-ima – rekao je Josip Almaši. Zanimljivo je bilo na štandu Društva inovatora Pula gdje će neke inovacije zanimati motocikliste.
SMS o lokaciji motociklista
– S uređajem za detekciju i dojavu pada motocikla i lokacije vozača motociklisti mogu biti sigurni jer, ako senzor “osjeti” takvo neobično gibanje, odmah će poslati SMS s informacijom o tome i lokacijom, ako treba na više adresa – kazali su nam o izumu Puljanina Siniše Brođanca. Kako bi trebalo izgledati pranje ruku u budućnosti, pokazala je Romina Petaros. – U uređaj je potrebno samo staviti ruke, sve će ostalo uređaj napraviti sam za vas, oprati i posušiti vas – rekla je Romina. Ivana Palčić predstavila je Re-step, inovativan uložak koji se koristi kod ozljeda stopala ili noge.