Više od 35 godina Marica Bernardić radila je kao tkalja u tvornici. Posljednje tri živi u Domu za starije Medveščak, a preživljava s ispodprosječnom mirovinom od 2500 kuna. Svoju sobu u domu plaća 2100 kuna pa joj za život ostane tek 400 kuna. A mora kupovati lijekove, voće, higijenske potrepštine... No, ona samo skromno kaže: "Ima i gorih od mene". Kada joj zatreba novca, Marica skuplja boce. – Šparam koliko mogu. Ne kupujem si ništa osim lijekova. To mi je nužno. A ponekad prošećem i skupljam boce po gradu – kaže nam 79-godišnja umirovljenica te dodaje da najviše strahuje od poskupljenja cijena smještaja u domovima. Prema neslužbenim informacijama, cijene bi se mogle povisiti od 1. lipnja. No, iz gradskog Ureda za socijalnu zaštitu kažu da zasad o tome ne znaju ništa.
– Načula sam da umirovljenici o tome pričaju i očekuju poskupljenja, ali mi nemamo nikakvu informaciju o tome da će se cijene povisiti – poručila je Višnja Fortuna, pročelnica Ureda za socijalnu zaštitu.
Prema posljednjim podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, u Zagrebu je ukupno 197.554 umirovljenika, njih 13.880 korisnici su novčane pomoći Grada, 3586 ih je raspoređeno u 11 gradskih domova za starije i nemoćne, a prosječna mirovina iznosi 2859 kuna. Čak oko 25 posto građana ima mirovinu koja nije dostatna za osnovne potrebe, a trenutačne cijene smještaja u domovima kreću se od 1500 do 3500 kuna.
– Od mirovine mi ostane tisuću kuna nakon što platim dom, tako da ne znam kako bih se snalazila ako se cijene povise – zabrinuta je Terezija Lemezović koja živi u Domu za starije Ksaver. Ivan Guja, za razliku od nje, o tome, kaže, ne razmišlja previše. – Imam sedmero unučadi, ali nasreću i dobru mirovinu. Na sebe ne trošim, priuštim si ponekad tek čašu vina nakon ručka jer mi je to gušt i idem na tečaj pjevanja. Ostalo dajem unučadi – kaže 80-godišnji Ivan Guja iz Doma Dubrava koji prima 4200 kuna mirovine.
– Od 2001. godine samo su se dva puta mijenjale cijene domova, i to 2005. i 2013. godine s porastom od 20 posto. To nije bila naša želja, nego potreba, zbog poskupljenja struje, komunalija, hrane i ostalih svakodnevnih izdataka – istaknula je pročelnica Fortuna lani kada je Ministarstvo socijalne politike najavilo izjednačavanje cijena u županijskim domovima s tržišnima. Podsjetimo, do kraja ove godine trebala bi se otvoriti dva nova doma za umirovljenike, u Markuševcu i na Lašćini.
Kad moja mama plati rezije ostane joj 1000 kn,a jos mora i kupit sta ce jest. Pa 30 kn dnevno joj je dosta. A lijekovi joj netrebaju. Samo ovima u domu. Pa cemo ju dat u dom.