GRADSKA KNJIŽNICA

Kakav pristup stvarnosti nude religija, a kakav znanost? Doznajte u srijedu na tribini u Galeriji Kupola

Foto: Knjižnice grada Zagreba
Kakav pristup stvarnosti nude religija, a kakav znanost? Doznajte u srijedu na tribini u Galeriji Kupola
04.11.2024.
u 18:00
Tribina “Sukob” znanstvene i religijske slike svijeta - slučaj Galilei održat će se u sklopu ciklusa "Eppur si muove", urednik i voditelj je Stipe Kutleša, a sudjeluju Tihomir Vukelja i Đuro Drobac
Pogledaj originalni članak

Postoji više pristupa stvarnosti. Jedan od njih je znanost, drugi vjera, koja se iskazuje u obliku pripadnosti određenoj religiji. Jesu li pristupi stvarnosti kakav nude znanost i religija suprotni ili možda komplementarni? Kako je to bilo u prošlosti, a kako je danas? Samo su neka od pitanja na koja će odgovoriti sudionici tribine “Sukob" znanstvene i religijske slike svijeta - slučaj Galilei", a koja će se, u sklopu ciklusa "Eppur si muove", održati u srijedu, s početkom u 19 sati, u Galeriji Kupola Gradske knjižnice. Urednik i voditelj tribine je Stipe Kutleša, a sudjelovat će Tihomir Vukelja i Đuro Drobac. 

– Na tribini će se u glavnim crtama prikazati razvoj kozmologije od ranih civilizacija preko starozavjetne kozmologije i kozmologije Milećana do kršćansko-aristotelske kozmologije europskih sveučilišta 17. stoljeća, s naglaskom na ulozi božanskog elementa. Razmotrit će se odnos teorijske astronomije i kozmologije te izložiti glavne odlike astronomskih sustava aktualnih početkom 17. stoljeća. Opisat će se Galileijevi stavovi o kozmologiji i astronomiji te njegov doprinos postanku moderne fizike (Ptolemej, Kopernik, Brahe, Kepler). Izložit će se kratki životopis Galileijev, smještanje u vrijeme i okolnosti, njegova astronomska otkrića, rasprave koje su se iz toga razvile, suđenje koje rezultira Dekretom Kongregacije indexa sa stoljetnim posljedicama. Odnos Crkve prema Galileiju te kako je Crkva prihvaćala znanstvena otkrića otvara pitanje o tzv. sukobu znanosti i Crkve, kao i viđenje spomenutog "razdora" iz ondašnje perspektive te kako se na taj problem gleda danas – najavljuju organizatori. 

VEZANI ČLANCI: 

Stipe Kutleša umirovljeni je znanstveni savjetnik u trajnom zvanju na Institutu za filozofiju u Zagrebu. Završio je studij filozofije i povijesti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu te studij fizike na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu, također u Zagrebu. Doktorirao je filozofiju, a bavi se, između ostalog, poviješću i filozofijom znanosti, uključujući hrvatsku znanost i filozofiju, te odnosom znanosti i religije. Radio je u HAZU i predavao na nekoliko sveučilišta u Hrvatskoj i BiH.

Tihomir Vukelja je u Zagrebu završio studij fizike i poslijediplomski studij povijesti i filozofije znanosti te doktorirao filozofiju. Izvanredni je profesor na Fizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu, gdje predaje povijest i filozofiju fizike. Bavi se istraživanjem povijesti prirodoslovlja u Hrvatskoj. Đuro Drobac rođen je u Konavlima. Diplomirao je i doktorirao eksperimentalnu fiziku čvrstog stanja na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu. Radio je na Institutu za fiziku u Zagrebu. Bavio se istraživanjem magnetizma, posebno konstrukcijom vrlo osjetljivih uređaja za induktivno mjerenje magnetskih svojstava tvari. Popularizacija fizike jedno je od njegovih područja djelovanja.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.