Postoji izreka koja kaže da “ne postoji druga prilika da se ostvari prvi dojam”. Prema istraživanjima, on se uglavnom formira u prvih sedam sekundi, što bi značilo da turisti koji dođu u neki grad prvi dojam steknu prema onome što vide u zračnoj luci, na željezničkom ili autobusnom kolodvoru, odnosno cestovnom ulazu u grad, ovisno o tome kojim prijevoznim sredstvom dolaze. Pa kakvo je onda prvo lice Zagreba koje pokazuje turistima?
Najveći i najmoderniji?!
– Staro i ružno – prve su riječi kojima skupina turista iz Španjolske opisuje Zagreb na osnovi onoga što mogu vidjeti na autobusnom kolodvoru. Ne sviđaju im se ni interijer ni peroni, a ni vizura grada koja se s autobusnog kolodvora vidi nije najsjajnija. Gužva na Aveniji Marina Držića s jedne i Strojarska cesta s druge strane nisu baš turistički mamac.
– Ma dobro, to čak nije toliko važno, nisu uvijek kolodvori u super okruženju, možda je centar grada lijep. Ali više nas muči izgled same zgrade. Oronula je i nema nikakvog ekrana na kojemu piše kada dolazi ili odlazi autobus, kasne li… – zaključuju Španjolke Mariana Rosa i Carolina Perez koje su se od srca nasmijale kada su čule da je na službenim stranicama autobusni kolodvor opisan kao “najveći i najmoderniji u ovom dijelu Europe”.
Iako je kolodvorska zgrada s pripadajućim terminalima sagrađena 1987. godine, turisti joj daju barem dva desetljeća više.
– Izgleda kao da je iz šezdesetih, jako je “socijalistička” – zaključuju.
Iz španjolskog su grada Granade u Hrvatsku došli i prijatelji Carlos i Miguel. Zagreb im je jedna od postaja na putu do Beograda, kamo su se zaputili vlakom. A njihov dojam hrvatske metropole na temelju željezničkog kolodvora je…
– Staro i ružno – ispale kao iz topa pa nastave kako se, ako je suditi samo prema kolodvoru, u Hrvatskoj ne govori engleski.
– Nije ni naš engleski savršen, ali da djelatnici na šalterima ne govore ni riječi stranog jezika, to nismo doživjeli nigdje u Europi – kažu Carlos i Miguel koji smatraju da je poprilično neatraktivan stražnji dio kolodvora, odnosno pogled na ruševni Paromlin.
Asocira na zapadnu Europu
Sva sreća da to prvo lice Zagreba nije objektivno ogledalo stanja pa je situacija bolja čim se izađe na glavni izlaz, na Trg kralja Tomislava.
– Sve jako asocira na zapadnu Europu, i ljudi i građevine. Ovo je jedan od ljepših pogleda koji se može vidjeti kada se iziđe iz vlaka. Trg je prekrasan, parkovi su uređeni… – kažu Monrada i Kantima iz Tajlanda kojima se sviđa i vanjština zgrade Glavnog kolodvora. Iako je otvorena 1892. godine, rekonstruirana je 2006., a Glavni je kolodvor zaštićen kao kulturno dobro Republike Hrvatske.
Monrada i Kantima iz Zagreba će otići avionom, a očekuju da će biti zadovoljne i Zračnom lukom “Franjo Tuđman” jer su čule da je nedavno izgrađena i jako moderna. Turisti koji u Zagreb dođu zrakoplovom većinom su zadovoljni viđenim, a i dalje je najveća mana zračne luke to što nema adekvatno stajalište za autobus, odnosno ne postoje ondje ni nadstrešnica ni klupa.
Zadovoljni su turisti i cestovnim ulazom u Zagreb. Dolaze li sa zapada, prvo vide šoping-kompleks na Jankomiru, koji strateški zaklanja industrijsku zonu. Slično je i na jugu, gdje ih čeka Arena centar te uz nju istoimena sportska dvorana, no ondje pogled kvari stara i oronula sveučilišna bolnica u Blatu. Oni koji stižu s istočne strane, pak, prvo će vidjeti Ikeu, a potom i naselje Jelkovec, koje je poznato po tome da bolje izgleda nego što funkcionira, ali to, srećom, turisti ne znaju.
Pa samo treba otići 200 metara od Trga iliZrinjevca i sve je jasno. Ali tko stalno govori i "brine" o Zagrebu nije nikakvo čudo da je grad postao zapuštena palanka. Za sve one koji došli iz raznoraznih krajeva mozda i je metropola.