Novi ustroj Civilne zaštite

Kalinić će imati 62 specijalca za poplave i potrese

Foto: Sanjin Strukić / Pixsell
Pavle Kalinić pročelnik je Ureda za upravljanje u hitnim situacijama i zamjenik načelnice Stožera zaštite
Foto: Zarko Basic/PIXSELL
08.04.2017., Zagreb - Ured za upravljanje u hitnim situacijama organizirao je vjezbu postrojbi civilne zastite Grada Zagreba pod nazivom Sesvete 2017. Vjezba se odrzala na lokaciji bivse tvornice Sljeme. Zarko Basic/PIXSELL
Foto: Marko Prpic/PIXSELL
21.10.2017. , Zagreb - Na parkiralistu kod Robnih terminala Zagreb, odrzana vjezba postrojbi civilne zastite Grada Zagreba pod nazivom Zagreb - Zapad 2017.
19.04.2018.
u 20:42
Osim pružanja prve pomoći do dolaska stručne medicinske skrbi, bit će obučeni za traganje sa psima i izvlačenje iz ruševina
Pogledaj originalni članak

U roku od osam sati nakon poziva za mobilizaciju moraju biti spremni za odlazak u bilo koji dio države te za ostanak na lokaciji neprekidno najmanje sedam dana. Zadaća im je procijeniti početnu situaciju, locirati i spašavati žrtve te im pružiti prvu pomoć do predaje na stručnu medicinsku skrb, a obučeni su i za traganje sa psima te tehničkom opremom, spašavanje iz dubina, rezanje betona i detekciju opasnih tvari.

Tako će izgledati zagrebačka specijalna postrojba civilne zaštite za traganje i spašavanje iz ruševina, a osim nje, potvrdi li takvu odluku Gradska skupština sljedeći tjedan, specijalci će biti korišteni i za spašavanje u poplavama, a posebna će im postrojba pružati tehničko-taktičku potporu.

Predsjednik i zapovjednik

Ekipa zadužena za ruševine, odnosno za spašavanje u slučaju potresa i klizišta, bit će sastavljena od 34 člana, od kojih će u upravljačkoj skupini biti njih četvero, po dvije operativne skupine imat će po 12 pripadnika, dok će ih u logistici biti šestero. Zaduženih za spašavanje iz poplava bit će 16, odnosno u upravljačkoj skupini bit će ih četvero, u dvije operativne po petero, u logistici četvero, a ekipa je to koja mora biti opremljena osobnom zaštitnom opremom za sve klimatske uvjete, sposobna tragati za ljudima u gradskim i seoskim područjima, a mora imati i barem dva čamca koji mogu ploviti suprotno od toka brzinom najmanje deset čvorova te, uz to, mogu prevesti i minimalno osam ljudi, ne računajući pripadnike postrojbe.

Brinut će se za sigurnost i specijalci tehničko-taktičke potpore, koji će služiti kao uredski “back-up”, odnosno bit će zaduženi za telekomunikaciju, kartografiju, smještaj i prehranu, kao i organizaciju prijevoza. A osim specijalaca, na raspolaganju Zagrepčanima bit će i postrojbe opće namjene, koje su već sad organizirane po gradskim četvrtima. Svaka četvrt ima svoju postrojbu, a predsjednik Vijeća četvrti ujedno je i zapovjednik tamošnje ekipe civilne zaštite.

Ono što će se sad mijenjati jest broj pripadnika svake pojedine postrojbe, koji bi sa 105 trebao spasti na njih dvadesetak. Slična se stvar dogodila i sa specijalnim postrojbama, koje su postojale i dosad, ali u nešto drukčijem obliku.
– Usklađujemo se sa zakonom, to će vam najbolje objasniti pravne službe – rekao nam je Pavle Kalinić, pročelnik Gradskog ureda za upravljanje u hitnim situacijama, koji je ujedno i zamjenik načelnice Stožera civilne zaštite Olivere Majić, zamjenice gradonačelnika.

Educirali i djecu

Što se samog ljudstva u civilnoj zaštiti metropole tiče, trenutačno je u nju uključeno oko osam tisuća ljudi, a kako su iz Ureda za upravljanje u hitnim situacijama objašnjavali potkraj prošle godine, broj je to kojim nisu zadovoljni. O tome koliko ih je zaista zainteresirano za zaštitu i spašavanje ljudi, životinja, materijalnih i kulturnih dobara i okoliša u velikim nesrećama i katastrofama vjerojatno najbolje govore brojke o naručenoj opremi za prethodnu godinu. U 2017. godini, naime, kupljeno je dvije tisuće kišnih kabanica te tisuću petsto vreća za spavanje, a dijeljene su ne samo civilima nego i ostalim pripadnicima zaštite, koju čine i vatrogasci, Hrvatska gorska služba spašavanja, Crveni križ... Nabavljena su i tri kompleta detektora pokreta, isti broj skupne opreme za rad na visini, pet prikolica za prijevoz pitke vode, kao i deset ručnih stanica.

Prošle godine, ured Pavla Kalinića pripremio je, tiskao i distribuirao edukativne letke “Četiri koraka do sigurnosti”, “Potres” i “Opasne kemikalije”, a svaki od njih tiskan je i distribuiran u 380 tisuća primjeraka.
“Svrha letaka podizanje je razine svijesti građana Zagreba te unapređenje postupanja u slučaju nesreće. U letku se nalaze praktične informacije za samozaštitu, kako se ponašati i što učiniti tijekom i poslije nesreće”, stoji u dokumentu kojim se analizira stanje sustava civilne zaštite u prošloj godini. 

Pohvalili su se u Uredu za hitne situacije i radom na edukaciji, pa su istaknuli kako su, u suradnji s Državnom upravom za zaštitu i spašavanje, o civilnoj zaštiti držali predavanja za više od deset tisuća vrtićke i školske djece. Redovito su održavane vježbe provjere sustava veza, a ažurirani su i podaci građevinskih tvrtki koje će sudjelovati u raščišćavanju od ruševina u slučaju razornog potresa, i to tako da su popisana imena i prezimena vozača, telefoni i kompletna mehanizacija.  

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 18

DU
Deleted user
21:29 19.04.2018.

glavno je obuc se ka neki antiterorist ..stavit ocale..i glumit..i to je postala opca bolest hrvata..napumpanih raznim tv sapunicama..smisni ste.

ZA
Zagy154
04:48 20.04.2018.

može li se više stati na kraj ovom idiotozmu banditića i ovog polttona bolesnog

Avatar comandante
comandante
12:26 20.04.2018.

najskuplji klaun u gradu, plaća 15000 za ništa!!!