"Reforma" mjesne samouprave

Kažu da mi odlučujemo, a u kvartu su nam radovi o kojima ne znamo ništa

Foto: Igor Šoban/PIXSELL
01.04.2017., Zagreb - U zagrebackom naselju Botinec u ulici Kontese Nere asfaltirana je ulica no sa takvom situacijom bez objasnjenja nije zadovoljan vjecnik Goran Cop. Photo: Igor Soban/
Foto: Igor Šoban/PIXSELL
01.04.2017., Zagreb - U zagrebackom naselju Botinec u ulici Kontese Nere asfaltirana je ulica no sa takvom situacijom bez objasnjenja nije zadovoljan vjecnik Goran Cop. Photo: Igor Soban/
04.04.2017.
u 16:00
Od 1. siječnja četvrti i mjesni odbori trebali bi biti ti preko čijih “leđa” idu svi zahvati po kvartovima, ali vijećnici kažu da to nikako nije slučaj
Pogledaj originalni članak

Stado se voditi ne može ako je i pastir ovca – kao u narodnoj poslovici osjećaju se, kažu, vijećnici mjesnih odbora, koje bi se, prema reformi mjesne samouprave uvedene od siječnja, trebalo prve pitati o svemu što se radi u njihovim kvartovima. Samo pitati, jer tako, govore, piše na papiru, dok je praksa nešto sasvim drugo.

Ostali bez svojih računa

– Prije deset dana samo je postavljena obavijest da će se početi s asfaltiranjem. U potpisu je Holding, a radove su izvodile Zagrebačke ceste. Niti je ulica bila na popisu u Planu malih komunalnih akcija niti smo ikad razgovarali o tome da bi asfalt u njoj trebao biti prioritet – govori nam vijećnik Mjesnog odbora Botinec Goran Čop, dok stojimo u “friškoj” Ulici kontese Nere. Nema govora, kaže Čop, o tome da stanari te ulice nisu zaslužili obnovu, ali prioriteti se moraju znati.

– Zato i postoje planovi. Reformom samouprave trebali bismo imati veće ovlasti jer smo dobili više novca, a zapravo se sve svodi na to da se novac Holdingovim podružnicama ne knjiži preko Gradske uprave, već preko “obrta”, mjesnog odbora – objasnio je Goran Čop činjenicu da mjesni odbori i gradske četvrti, otkad se na njih prebacilo održavanje komunalne infrastrukture te donošenje plana komunalnih aktivnosti, nisu dobili svoje žiroračune, nego se novac za radove daje na isti način kao i dosad – preko Grada. Ili, jednostavnije, želi li mjesni odbor asfaltirati određenu ulicu, to sam ne može platiti.

– I dalje nam je uloga gotovo revijalna. Primjerice, što se tiče Čistoće, s kojom bismo trebali dogovarati održavanje i čišćenje javnih površina, domet dogovora nam je postavljanje kontejnera na zeleni otok. A to smo mogli dogovoriti i prije novih ovlasti – kaže vijećnik Mjesnog odbora Botinec pa dodaje kako radom kad se “ne zna tko pije, a tko plaća”, nisu nezadovoljni isključivo vijećnici, već i Zagrepčani.

– Zaista nije problem u tome što je ulica asfaltirana, a da se nas nije pitalo. Međutim, sad su nezadovoljni stanari Ulice Dunda Maroja, Đurđice Agićeve, Petrice Kerempuha, Gupčeve lipe, Filipa Latinovicza, a i ostalih ulica koje su pune rupa – rekao je Goran Čop iz Botinca. Mnogo bolja situacija nije ni na razini gradskih četvrti, govore čelnici jer, kako kažu, da mjesna samouprava treba odlučivati o asfaltiranju, parkovima i igralištima, načelno se može prihvatiti, ali na kraju uvijek odlučuje, kao i u životu, onaj tko plaća.

– Kako mjesni odbori nemaju izvornih prihoda, o Gradu ovisi koliko i što će se „delati“, štogod odbori odlučili – objasnio je vijećnik Gradske četvrti Novi Zagreb – zapad Josip Hren, pa dodao kako se upravo na isti način odlučivalo i do sada, uvrštenjem prijedloga u Plan malih komunalnih akcija.

Rubnim odborima više novca

A iako se za te radove dosad izdvajalo 280 milijuna, a od ove je godine za istu svrhu namijenjeno više od 700 milijuna kuna, vijećnike muči i način na koji se novac raspodjeljuje.

– Glavni kriterij za dodjelu jest opremljenost i izgrađenost područja mjesnog odbora. Drugim riječima, više novca dobit će rubni i ruralniji odbori – rekao je Josip Hren, koji je upozorio na još neke “zahtjeve” Grada upućene mjesnoj samoupravi. Obvezno dežuranje nakon radnog vremena jedno je od njih.

– Ne znam kako se namjerava vijećnike prisiliti na dežuranje. Vijećnici nisu i ne mogu biti zaposlenici gradske uprave, pa im, u tom smislu, dežuranje nitko ne može odrediti – kaže vijećnik iz Novog Zagreba – zapad. Također, naloženo im je da donose Plan potreba za aktivnosti, programe i projekte unapređenja kvalitete života građana, za koji kažu da je potpuno besmislen.

– Radi se o planu želja za kulturnim, zabavnim, sportskim, ekološkim, zdravstvenim i drugim aktivnostima, ali dokument nije obvezujući i za njegovu provedbu nisu predviđena sredstva – objasnio je Hren.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 12

LU
lucicivan1
16:47 05.04.2017.

Za to sam da se VGČ I MO da veća prava i ovlasti ipak su to površinom i br.stanovnika manji gradovi i neke općine...Ovo nije ni potrebno komentirati za rubne djelove grada di Bandić pobere većinu glasova naravno da će i njima više novaca dat. Žalosno je da smo se na to već navikli i da nismo spremni za promjene nakon 17 godina.

VI
Vito
09:02 06.04.2017.

liskovaca 05.04.2017 u 11:55h ____________ Jedan od njih je i tvoj "gradonačelnik" - "rastao" se da bi dobio drugi stan - kao pravi komunista - uzima što mu treba, daje obećanja koja slušatelji žele čuti ______ Da lakše dođe do podataka što treba obećavati otvara pomoću novinara još jedan prostor za "ideje". ___________ milan bandić je ta tvboja sdp-ova mašinerija samo što ju svesrdno podržava hdz -ova mašinerija koja je zadržala židovske prostore nakon "oslobođenja" Zagreba ---- zgrada na Trgu ž. fašizma, zgrada u Gundulićevoj ___________ Kad već želiš pisati tko je gdje i čije je to bilo.

DU
Deleted user
20:24 04.04.2017.

Uglavnom oni koji se nadaju da je istina sve što g. Bandić obećaje, hlasuju za njega. Zbog toga je Grad - mi svi - zadužen do grla, imovina je sva pod hipotekama, čak ni tramvaji nisu naši nego su vlasništvo banke. A neki naivno (?) vjeruju kako će oni o nečemu odlučivati?