– Trenutačno je situacija s komarcima u svim dijelovima grada mirna – poručuju iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” (NZJZ). Tomu je zasigurno pogodovalo i ovotjedno zahlađenje, ali u danima koji slijede vratit će se prave ljetne temperature koje će u grad dovesti i dosadne leteće krvopije. Kako bi se građani zaštitili od najezde komaraca, valjalo bi se pridržavati jednostavnih pravila koje savjetuje NZJZ.
Stvaraju se umjetna legla
Iako je zaprašivanje komaraca započelo još u ožujku i provodit će se prema Programu mjera i Provedbenom planu dezinsekcije komaraca Grada Zagreba za 2018. godinu kontinuirano sve do sredine listopada, iz Zavoda pozivaju građane da prijave svako leglo koje primijete.
– Suzbijanje razvojnih oblika komaraca u vodama, odnosno u leglima, provodi se u svim vodama koje su do sada registrirane kao mjesta razvoja komaraca – objašnjava dr. sc. Ana Klobučar, prof., voditeljica Odjela za dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju NZJZ-a. Međutim, najveće probleme zadaju legla nastala zbog nemarnoga ponašanja građana.
Naime, budući da tijekom ljeta prirodna legla komaraca najčešće presuše, počnu se razmnožavati u raznolikim umjetnim leglima. To može biti i najmanja površina na kojoj ima vode: od kanti s vodom, lokvi poslije kiše, preko posuda s kišnicom, vaza na grobljima i odbačenih automobilskih guma do začepljenih slivnika i oluka. Osim što bi građani trebali iz svojih domova i okućnica ukloniti sve predmete i posude u kojima se nakuplja voda ili vodu u njima barem redovito mijenjati, savjetuje se i održavanje septičkih jama, zelenih površina kao i propisno odlaganje krupnoga otpada.
Legla bi se, pak, trebala prijaviti tvrtkama zaduženima za suzbijanje komaraca: ID90 za zapadni dio te Adria Grupi za istočni dio grada. Komarci bi se, dakle, trebali uništavati dok su još u leglu, ali, prema potrebi, može se obavljati i suzbijanje letećih komaraca. Takav način uništavanja letećih krvopija provodi se isključivo u najugroženijim kvartovima.
– Iako broj komaraca trenutačno nije alarmantan, tijekom lipnja jugoistočni dio grada, odnosno Ivanja Reka, Jelkovec te Resnik bili su posebno pogođeni najezdom komaraca zbog čega se provelo suzbijanje letećih komaraca – rekla je dr. sc. Ana Klobučar. Međutim, takav oblik uništavanja komaraca, ističe, nije preporučljiv i svakako bi se trebao primjenjivati što rjeđe.
– Metode suzbijanja letećih komaraca nisu selektivne i štetne su za druge kukce. Stoga je obveza izvođača suzbijanja da prije provođenja takvoga suzbijanja obavijeste javnost i pčelare koji bi potom trebali premjestiti košnice ili zatvoriti pčele – objašnjava dr. sc. Ana Klobučar.
Putnici se trebaju i cijepiti
Kada je u pitanju, pak, osobna zaštita od najezde dosadnih kukaca, iz NZJZ-a savjetuju korištenje repelenata, odnosno sredstava koja odbijaju komarce, strogo se pridržavajući uputa za njihovo korištenje. Također, preporučuje se nošenje odjeće svijetlih boja dugih rukava i dugih hlača kao i postavljanje mrežica na vrata i prozore. Osobama koje odlaze na putovanje izvan Hrvatske savjetuje se posjet Centru za cijepljenje i prevenciju putničkih bolesti u NZJZ-u.
Ni jedno ni drugo ni treće realno nije Zagreb