Krenut će od istočnog dijela grada obilaziti kuće, stanove i javne površine, a ako nikog neće biti doma, ostavit će obavijest s uputama kome se javiti. Komunalni redari će nastaviti tako kontrolirati jesu li psi mikročipirani, ali je novost što od ovog tjedna teren obilaze uz pratnju policije i veterinarske inspekcije.
Najavio je tako pročelnik Ureda za poljoprivredu, Dejan Jaić, na današnjoj tiskovnoj konferenciji u povodu Međunarodnog dana zaštite životinja.
– U kuće i stanove nećemo ulaziti bez dozvole vlasnika. Oni psi koji nemaju čip, njihovim vlasnicima policija može dati kaznu sukladnu Zakonu o zaštiti životinja – rekao je pomoćnik pročelnika Ureda za komunalno redarstvo, Željko Renić.
Kazne za nečipiranje pasa pak se kreću od 2000 do 30.000 kuna.
- Na taj ćemo način lakše kontrolirati napuštene pse, a i imat ćemo sistematiziranu bazu podataka. Mnogo ljudi u Zagreb dovede životinje, posebice ih znaju preko granice voziti, te ih ostavljaju ovdje na cesti - govori Damir Skok, ravnatelj Zoološkog vrta u čijem sastavu djeluje i Sklonište za nezbrinute životinje u Dumovcu. A da je važna kontrola mikročipiranja, kako za životinje, tako i za ljude, složili su se i iz udruge Prijatelji životinja dodajući kako adekvatan zakon postoji, ali se treba više provoditi.
A kada će ti isti komunalni redari u pratnji policije početi uvoditi reda u to da se ne vode psi bez povodca i da vlasnici pasa počiste izmet svojih ljubimaca,a ne da ga ostavljaju na javnoj površini ? Ima li itko u ovome gradu ovlasti i želju da se taj problem riješi ?