Oštećuje bubrege i jetru, a može uzrokovati i rak. Zaključak je to analiza vode iz Palinovečke ulice na Vrbanima iz 2006. godine. Čak osam godina bilo je potrebno da se utvrde odgovorni, a Županijski je sud jučer potvrdio odluku Općinskog, koja kaže da se stanarima Palinovečke, na brojevima od 19i do 19l, njih ukupno 97, mora isplatiti minimalna odšteta od 48 milijuna kuna.
Dodatna ispitivanja
– Potvrdom Županijskog suda odluka je postala pravomoćna. Velika je to pobjeda jer smo presudu čekali godinama. Neki od stanara u međuvremenu su sami zamijenili cijevi kako bi mogli piti vodu. Međutim, one će se sve kompletno iznova morati izmijeniti, što će stanari napraviti nakon što im se isplati odšteta – objasnila je Ljiljana Maravić-Pirš, odvjetnica stanara. Kako je rekla, odštetu od minimalno 48 milijuna kuna zajednički moraju isplatiti izvođači radova i nadzornici, Zagrebgradnja, Geoprojekt i Capital Ing, ali kada će točno stanari dobiti novac, još se ne zna.
– Sad će točno utvrđivati koliko koja tvrtka mora isplatiti, ali ne prije nego što se obave dodatna vještačenja – kazala je odvjetnica, dok je predstavnik stanara Palinovečke Viliem Thur rekao da novac od odštete na račune stanovnika Vrbana III. neće sjesti još neko vrijeme. Kako kaže Thur, mora se utvrditi u kojoj je količini u kojem stanu zagađena voda, a i koliko dugo stanari žive bez pitke vode.
– Iz Zavoda za javno zdravstvo dobili smo naputak da se vodom iz slavina ne smije koristiti za tuširanje i za piće. Neki od susjeda zamijenili su cijevi, neki su ugradili filtre, a dio se snalazi uz pomoć prijatelja i poznanika – objasnio je Viliem Thur kako se dolazilo do vode u posljednjih osam godina. Presudom je, kaže, zadovoljan, međutim stanari, govori, neće nikad znati kakve je posljedice na njih ostavila voda u kojoj je u jednom trenutku pronađena koncentracija mineralnih ulja i 600 puta veća od dopuštene.
Vode još jedan spor
– Prosječan čovjek potroši 500 litara vode dnevno. Kako je bilo gotovo nemoguće da to kupujemo i dopremamo do stanova, neki od stanara normalno su u ovoj vodi prali odjeću i tuširali se. Sve to utječe na zdravlje, makar i neposredno te može biti okidač za različite bolesti – objasnio je predstavnik stanara kojeg, kao i njegove susjede, očekuje kraj još jednog sudskog spora. Branko Vojnović uime investitora Geoprojekta 2008. godine tužio ih je za rušenje poslovnog ugleda, a upravo je njegova tvrtka jedna od onih koje su sad proglašene krivima jer su prodale stanove sa zagađenom vodom. Podsjetimo, u vodi su mineralna ulja pronađena jer se bitumenska smjesa, koja se inače koristi za hidroizolaciju cijevi, nije do kraja stvrdnula.
– Da voda ne valja, stanari su znali odmah jer je bila žućkasta te vrlo neugodna mirisa. Njihove su sumnje potvrdili hrvatski znanstvenici, ali i oni sa slovenskog zavoda za javno zdravstvo te bečki institut – rekla je odvjetnica Ljiljana Maravić-Pirš. Do komentara tvrtki koje su izgubile spor jučer nismo uspjeli doći.
A onaj cirkusant je glumio da pije vodu kako bi spasio kumove.