Na zapadu Zagreba, na Črnomercu, u tišini niče najveći privatni izložbeni prostor u Hrvatskoj, kontrapunkt Muzeju suvremene umjetnosti, kažu umjetnici! Lauba - Kuća za ljude i umjetnost - kako je nazvana preuređena austro-ugarska jahaonica na obronku metropole, kvalitetom izložbi nadmašit će najpoznatije "svetište" likovnosti i dizajna.
Renomirani autori
Na više od 1300 četvornih metara u svakom trenutku moći će se izlagati 80-ak umjetničkih djela, a prvi postav kojim će se u lipnju otvoriti novi "hram" estetike sadržavat će djela najrenomiranijih hrvatskih umjetnika, ona Ivane Franke, Lovre Artukovića, Ive Gattina, Ivana Kožarića i drugih. Tijekom prvih 18 mjeseci izložit će se najmanje 300 umjetnina, a organizirat će se i gostujuće izložbe, projekcije, predstavljati instalacije.
- Postoje galerije koje su "post-faks", no ovaj se prostor mora zaraditi, ipak je ovo prva privatna galerija u Hrvatskoj. Ako je ovo kontrapunkt MSU onda se mora i radu pristupiti ne na brzinu, već kvalitetno, a mislim da će ovo biti još i bolje - prvi su dojmovi umjetnika Ivana Fijolića, široj masi poznatog po izradi kipa Brucea Leeja u Mostaru.
Kustosica Laube Vanja Žanko smatra da "umjetnost treba biti predstavljena atraktivno i zabavno kao i ovaj prostor", a već pripremaju multidisciplinarne suradnje s književnicima, filmašima, glazbenicima, koji će dodatno oplemeniti novi dom suvremene umjetnosti.
Svjetski karakter galerije
- Ovaj smo prostor nazvali Kuća za ljude i umjetnost, jer je ovo hibrid izložbenog prostora, kafića i poslovnih prostora. Htjeli smo povezati "art" i biznis, a zgrada će živjeti gotovo 24 sata. Od jutra će raditi uredi, poslijepodne će se sve pretvoriti u izložbeni prostor, a cijelo vrijeme radit će kafić - objasnila je kustosica.
U prostoru se neće samo izlagati, nego će ljubitelji "platna" primjerke koji im se svide nakon izlaganja moći i unajmiti. Naime, vlasnik Laube i utemeljitelj tvrtke Filip-Trade je Tomislav Kličko, strastveni kolekcionar s više od 500 radova, od kojih će se dio moći "rentati".
Potpuno sačuvani prostor bazilikalne proporcije redizajnirala je Morana Vlahović, a uređenjem je zadovoljan i slikar Zlatan Vehabović.
- Prostor je sjajan. Fan sam ponovnog korištenja industrijskih prostora, a i veličina je super. Mislim da će se ovime promijeniti dinamika suvremene umjetnosti - rekao je Vehabović.
Pohvale je dijelio i Silvio Vujičić, koji kaže da galerija ima "svjetski" karakter.
Kontrapunkt MSU radit će cijeli dan i "rentati" umjetnine
VIDEO Novi sirijski vođa osramotio njemačku ministricu. Nijemci bijesni: 'S njim se rukovao, a s njom nije htio'
Njemački medij dodaje i da unutar muslimanske zajednice ne postoji jedinstvena regulacija koja bi se izričito odnosila na rukovanje između žena i muškaraca. Sam Kuran ne sadrži specifičan propis koji bi jasno uređivao ovu vrstu kontakta
FOTO Hrvatski svećenik napravio cjenik za vjernike. Podijelio ih po 'razredima': 'Oni s izvrsnim primanjima neka daju 100 eura'
Minimalni doprinos iznosi 30 eura godišnje, dok su iznosi za kućanstva s "dobrim" ili "izvrsnim primanjima" daleko veći
Javljanje Edija Škovrlja sa snježne A1 postalo viralno, a razlog je ovaj vozač u pozadini
Legendarni reporter otkrio je kakvo je stanje na odmorištu Zir, a u pozadini jedan vozač kamiona nije primijetio javljanje uživo.
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
fasada izgleda odlicno.