Jedan je od slatke naranče, drugi od limunske trave. Tim je vrstama otvoren pogon za proizvodnju tekućih sapuna “Dodir prirode” u kojem rade slijepe i slabovidne osobe. I to u sklopu tvrtke Sfera Visia koju je osnovala zagrebačka Udruga slijepih. Pogon je smješten u poslovnom kompleksu Zagrepčanke u Heinzelovoj 66, a nastavak je projekta “Sapuni s točkicama”, što se odnosi na Brailleovo pismo, koji se također ondje proizvode i mogu se pronaći na DM-ovim policama. Prostor je pak zbog nove proizvodnje proširen, a cilj je projekata smanjiti nejednakost u društvu i osigurati bolji položaj slijepih i slabovidnih osoba na tržištu rada.
Dodatno zapošljavanje
Tekući sapuni, najavljeno je na jučerašnjem otvaranju, od danas će se moći naručiti preko udruge i tvrtke, a do kraja godine otvorit će i webshop. Dnevno mogu proizvesti oko 80 litara, odnosno godišnje oko 1900. – Dostupni su u pakiranjima od 300 i 500 mililitara te od jedne i pet litara. Osim što je riječ o proizvodu od prirodnih sastojaka, tvrtke, ustanove i organizacije kupnjom naših sapuna mogu poništiti penale koje plaćaju jer ne zapošljavaju dovoljan broj osoba s invaliditetom – objasnio je izvršni direktor udruge Goran Denis Tomašković.
Početkom iduće godine, pak, uz tri sadašnja djelatnika zaposlit će ih u pogonu još toliko. A među radnicima je i voditeljica proizvodnje Barbara Šajinović koja je stvorila i recepturu za izradu tekućih sapuna.
– Potpuno su prirodni i rade se na starinski način, kao što su se nekoć u kotlu kuhali. Nema sintetskih kemikalija ni deterdženata, a sastoje se od eteričnih i biljnih ulja poput suncokretova, maslinova i kokosova. Za boju se, primjerice, u slatku naranču dodaje kurkuma – kazala je. Što se tiče cijena, boca od pet litara, primjerice, stajat će 55 kuna, a ona najmanja 14 kuna.
Socijalno poduzetništvo
– U proizvodnji u kojoj rade slijepi i slabovidni radnici potrebno je biti kreativan. Strojeva na kojima mogu raditi nema na tržištu pa ih je potrebno izraditi. Imamo, srećom, institucije koje nam pomažu – istaknula je također B. Šajinović.
Tako udruzi pomaže Grad, a tvornica ulja Zvijezda donirala je sirovinu potrebnu za godinu dana proizvodnje. Projekt socijalnog poduzetništva podupire i Turska agencija za suradnju i koordinaciju koja je dala 30.000 eura za dio opreme, a još 20.000 darovala im je Europska banka za obnovu i razvoj.
– Podržali smo od 2014. šest projekata udruge s više od 4,2 milijuna kuna. Za proizvodnju tekućih sapuna, usto, potpisali smo i ugovor vrijedan gotovo milijun kuna, od čega je 850.000 kuna bespovratno – rekao je Dragan Jelić, državni tajnik u Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.