Sve veći broj biciklista u Zagrebu, osim o sigurnosti u prometu, brigu stalno vode i o zaštiti vozila od krađa – kojih je sve više. Primjer je i nedavna krađa bicikla naše čitateljice s Trešnjevke kojoj je prvo ukraden kotač, a zatim i svi ostali dijelovi, osim okvira, koji je ostao privezan za stup.
Iako policijska statistika pokazuje pozitivne trendove, odnosno pad broja krađa, Sindikat biciklista tvrdi kako je realnost drugačija. Naime, prema prošlogodišnjim brojkama PUZ-a, od siječnja do svibnja ukradeno je 135 bicikala, a u istom razdoblju ove godine nestalo ih je 94. Ipak, Vladimir Halgota, dopredsjednik Sindikata biciklista kaže kako je samo riječ o promjeni definicije.
– Prije se pod krađom vodilo svako otuđenje bicikla vrednijeg od 1000 kuna, a sada je taj prag podignut na 2000 kuna pa ispada da ima manje krađa – objasnio je Halgota te napomenuo kako se u posljednjih nekoliko godina ipak uvelike poboljšala suradnja sa zagrebačkom policijom. Tako je ove godine riješeno 47 krađa, odnosno 50 posto njih. No, to ne znači da je svaki put bicikl pronađen, nego samo da je dokazano da je ukraden, preprodan, rastavljen ili odbačen.
Kako bi se smanjio broj krađa, iz policije apeliraju na građane da ne kupuju bicikle od neovlaštenih osoba ili da barem zatraže račun na uvid kako ne bi poticali krađu. Iz Sindikata biciklista napominju pak kako bi svatko tko prodaje bicikl trebao biti solidaran i objaviti serijski broj bicikla koji prodaje preko oglasnika kako bi se vidjelo da nije ukraden. Također, nadaju se skoroj objavi registra ukradenih bicikala, što se već dulje, kako kažu, najavljuje iz policije.
Baš ;( Ali nije kriva policija nego Prekršajni zakon. Tamo je propisan taj iznos od 2.000 kn