kraj vandalizma?

Kreće obračun s grafitima u centru: Novom odlukom Grad će plaćati poseban premaz

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zagreb: Grafit na tramvaju
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zagreb: Prolaz Harmica prekriven grafitima
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
Zagreb: Grafiti i murali na zidovima bivse tvornice Medika
18.09.2022.
u 18:00
Odluka predviđa i granice, do 88 kuna po kvadratu za uklanjanje natpisa s fasade te do 41 kunu za premaz.
Pogledaj originalni članak

Gradska vlast ponovno kreće u obračun s grafitima. Zgradama u centru, prema odluci koja je dobila zeleno svjetlo u zagrebačkome parlamentu, Grad će pokrivati 100 posto troškova za uklanjanje neželjenih natpisa te za nanošenje zaštitnog antigrafitnog premaza na vanjskim dijelovima objekta koji su dostupni s javne površine.

Postavljene su, međutim, i granice, do 88 kuna po četvornom metru za uklanjanje grafita te do 41 kunu po kvadratu za premaz, uključujući PDV. O tome tko će dobiti novac, odlučivat će povjerenstvo, a uvjet je da je zgrada na području povijesne urbane cjeline Zagreba.

Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
Zagreb: Grafiti i murali na zidovima bivse tvornice Medika

Prijedlog je na prošloj sjednici Skupštine gotovo jednoglasno podržan, iako ne bez primjedbi. HSLS-ov zastupnik Kristijan Jelić, primjerice, upozorio je na zbunjujuće financijsko ograničavanje, upitavši znači li to da se uklanjanje grafita neće fnancirati bude li skuplje od 88 kuna po kvadratu, odnosno tko bi trebao snositi razliku.

No Dinko Bilić, vršitelj dužnosti pročelnika mjerodavnog gradskog ureda, kazao je da su uračunata i poskupljenja te da ne bi trebalo biti problema.

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zagreb: Prolaz Harmica prekriven grafitima

– Cijene koje sufinanciramo tržišne su i prihvatljive. Nijedan zahtjev nije odbijen zbog previsokih cijena, iako će razliku i dalje plaćati suvlasnici zgrade – kazao je Bilić, osvrćući se na dosadašnji propis prema kojemu su se djelomično financirali anigrafitni premazi.

Plan stupa na snagu odmah, a zastupnica Stranke rada i solidarnosti Lucija Topolovec zatražila je i da se o programu informiraju stanari i suvlasnici objekata u centru. Predložila je i da se izradi aplikacija kojom bi se locirali neželjeni grafiti, ali i murali koji ukrašavaju grad ili pak prazni zidovi za art intervencije. I bivša se vlast, podsjetimo, godinama obračunavala s grafitima. Mjera postoji od 2017. godine, ali se prije ove odluke sufinanciralo između 60 i 80 posto.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar korisničko_ime
korisničko_ime
11:57 19.09.2022.

Ma problem je puno širi od toga. Kakav premaz, još bacanja novca.