Danas sam od 10 ujutro ovdje. Zaradio sam točno nula kuna. Uglavnom je tako, osim u svibnju i lipnju, kad u grad dolaze đačke ekskurzije, ili za Špancirfest, rekao nam je na Trgu tradicijskih obrta u 15 sati Jadranko Gjerek, lončar i keramičar iz Kućana. Centru, kaže, nedostaje više malih dućana, butika i obrta, koji bi pobudili zanimanje i unijeli prisniju atmosferu, koju ne donose banke i kafići.
Varaždinski obrtnici nalaze se u jako teškoj situaciji, izjavila je na jučerašnjem Savjetu gradonačelnika Biserka Keliš, predsjednica Udruge hrvatskih obrtnika Varaždin. Lani je, kaže, u gradu zatvoreno 97 obrta, a samo u prva tri mjeseca ove godine čak 54!
– Najteže je čak onima u centru grada. Nemaju dovoljno kupaca. Treba nekako privući ljude u njihove radnje. Možda tako da se prvi sat parkiranja u centru ne naplaćuje – kaže B. Keliš. Zlatko Horvat, zamjenik gradonačelnika, predložio je da se obrtnicima dopusti postavljanje svijetlećih reklama. – Ponekad je teško uočiti njihove radnje. Možda da im tako izađemo u susret. Također, mogli bismo im dopustiti da na ulici izlažu dio robe. Tako se to radi u većini europskih gradova, posebno u turističkim odredištima – kaže Horvat, kojega je posebno razljutila odbijenica države da subvencionira kamate na kredite. Od ministarstva je, pokazao je prisutnima dopis, ekspresno stigao odgovor da država neće s dva posto subvencije kamate podržati novu kreditnu liniju od 30 mil. kuna. Grad je namjeravao subvencionirati jedan posto, da bi na kraju s početnih osam posto obrtnici i mali i srednji poduzetnici dobili kredit s pet posto kamate.
– Nećemo odustati, inzistirat ćemo kod države. Ovo je obrazloženje, tj. odbijenica, kao da ju je malo dijete pisalo. Uostalom, koliko daju za brodogradnju i poljoprivredu, a nama ovo odbiju! – oštar je bio. No, B. Keliš dodala je da obrtnike čeka još neraspoređenih 390.000 kn kredita. – Ljudi nemaju razvojne projekte. U ovom trenutku samo preživljavaju – kaže.