Vlasnici čak 61.674 stana u Zagrebu, Velikoj Gorici, Samoboru i Zaprešiću koji se griju preko toplane od siječnja mogu očekivati visoke kazne od 10 do 50 tisuća kuna.
Naime, prema podacima HEP Toplinarstva, toliko ih, u zgradama s više od 70 stanova, nije ugradilo razdjelnike topline ili kalorimetre. Rok je do kraja ove godine, a svoju su zakonsku obvezu ugradnje ispunila samo 27.662 stanara.
Nema pregrijavanja
Prema podacima Toplinarstva, toplinsku energiju isporučuju za 108.688 stanova, no 19.352 stana nalaze se u zgradama s manje od 70 stanova kojima je rok za ugradnju kraj 2016. godine.
Premda su stanari znali da im je rok kraj ove godine i da razdjelnike ne mogu ugrađivati dok traje sezona grijanja, tijekom ljeta ugradili su ih vlasnici tek 14.881 stana, dok je preostalih 12.781 ugrađeno tijekom ljeta 2014. godine.
Stanari Božidara Magovca 39 u Mamutici među onima su koji su ugradili razdjelnike, izdvojivši po 500 kuna za radijator. U zgradi je 127 stanova, a stanari očekuju manje račune.
– Još nije počela prava zima, no očekujem da će nam razdjelnici pomoći da uštedimo na visokim računima – kazao je stanar Renato Vrban.
Predstavnik suvlasnika u zgradi Aleksandar Sahadžić ističe da su oko ugradnje bili jedinstveni kako bi ispunili zakonsku obvezu, ali i da bi si smanjili i račune.
– Dosad smo potrošnju raspoređivali prema kvadraturi stana pa se događalo da stanari imaju otvorene radijatore i prozore. Cilj je da svi štedimo i da smanjimo potrošnju – ocjenjuje predstavnik. Hoće li stanari u tomu uspjeti, najviše je do njih samih, objasnio je Ante Brnas iz tvrtke Ikom.
– Ugradnja razdjelnika sama po sebi ne jamči uštedu na računima, već njihovom ugradnjom građani mogu štedjeti ako žele, ali tako da ne pregrijavaju prostorije, ne zaklanjaju radijatore zavjesama i nemaju i otvoren prozor i uključen radijator – kazao je Brnas.
Prema iskustvima u zgradama koje su razdjelnike ugradile ranije, moguće su uštede do 20-30 posto, ali i jednaki ili veći računi.
– Ovisi puno o tome kako se ponašaju stanari, no potrošnja, a time i visina računa, ovisi i o stanju zgrade, odnosno termoizolaciji te položaju stana – kazao je predstavnik iz susjednog ulaza gdje su razdjelnike ugradili još 2012. Tamo suvlasnici, dodaje, troše koliko im treba i većina ih je naučila kontrolirati grijanje. Sada, primjerice, jedan stanar za grijanje u stanu od 90 četvornih metara plaća račun od 378 kuna, a prije je plaćao 700 kuna.
Tako propisuje i Europa
Iz Fonda za zaštitu okoliša kazali su da su ove godine sufinancirali ugradnju 138 tisuća razdjelnika u 324 zagrebačke višestambene zgrade. Ukupna je investicija oko 84 milijuna kuna, od kojih je Fond sufinancirao 34 milijuna kuna, dok su ostatak pokrili stanari. Prosječna je cijena razdjelnika oko 500 kuna, a s obzirom na to da svaki stan ima tri do pet radijatora, cijena varira od 1500 do 2500 kuna.
Iz Ministarstva gospodarstva, nadležnog za provjeru ugradnje i sankcioniranje onih koji nisu ugradili razdjelnike, kazali su da je Zakonom o tržištu toplinskom energijom za neugrađivanje do predviđenih rokova propisana novčana kazna i da se zasad rokovi ne namjeravaju mijenjati jer su i dio europske direktive.
misle da će uštedjeti...pogledajte "Provjereno"...koje naivčine, prestrašno