Zagrebački inovatori spadaju među najtalentiranije u svijetu, ako je suditi prema brojnim nagradama s kojima se vraćaju iz gotovo svih krajeva svijeta gdje se održavaju sajmovi inovacija.
Recesiji unatoč, nisu izgubili osjećaj za stvaralaštvo, dio njih uspješno je i komercijalizirao svoje ideje, otvaraju radna mjesta, zapoljašvaju radnu snagu, izvoze svoje proizvode. No tuže se jer ih gospodarstvenici izbjegavaju u širokom luku, domaće kompanije rijetko surađuju s njima umjesto da udruže snage na ekonomskom polju.
U biznis - vlastitim snagama
Iz tih je razloga inovatorski dvojac Jana Željak – Vujić i Klaudio Pap odlučio svoj vrhunski izum gurnuti na tržište isključivo vlastitim snagama. Prije pet godna u svom su laboratoriju iznjedrili infrared dizajn, nezamjenjiv primjerice u zaštiti lijekova ili ambalaže od krivotvorenja. Uspjeli su se pozicionirati na domaćem tržištu, ali I na ruskom, sve zahvaljujući vlastitom znanju i upornosti.
- Danas imamo desetak zaposlenih, želimo širiti granice za primjenu našeg izuma, pojašnjava Klaudio Pap dok pokraj njega sjaji zlatna medalja svježe osvojena na najvećoj svjetskog izložbi inovacija u dalekom Tajvanu. No primjerice na potporu Hrvatske banke za obnovu I razvoj čekaju već godinu dana ne bi li riješili poslovni prostor.
Mala tvornica velikih mogućnosti
Veliko stvaralačko bogatstvo zagrebačkih inovatora na Dalekom istoku predstavila je Rosa Ferinčević koja se iz Azije vratila sa srebrno medaljom.
Već deset godina svoj izum implementiran kroz probiotike, te kozmetiku s posebnom namjenom Rosa Ferinčević razvija u uspješan posao. Otvorila je malu tvornicu, radna mjesta, nazočna je sa svojim proizvodima u gotovo svim ljekarnama u Hrvatskoj, a otkriva tržište u regiji.
- Teško je jer imamo dosta davanja državi, proizvod nam je opterećen brojnim nametima, a mogli bi svojim radom pomoći u razvoju države, komentira snalažljiva inovatorica dok najavljuje proboj svojih proizvoda na tržište Crne Gore i Bosne i Hercegovine.
Medalja ne žanje uspjeh na tržištu
No, nisu svi inovatori i poduzetnici da pokrenu vlastitu tvrtku pa često završe samo na medaljama.
- Dobivena medalja znači samo da je inovacija prepoznata i da ima izvjesni tržišni potencijal ali to ne znači da će uspjeti na tržištu ako i doživi proizvodnju. Pravi sud o koristi inovacije donose kupci koji je kupuju ili ne kupuju, smatra prof. dr. Stjepan Car, koji je deset godina član međunarodnog žirija za ocjenjivanje inovacija u Ženevi.
Kao najveću potporu u svom radu, svi od reda inovatori kojih je u cijeloj državi oko 2 tisuće, upiru u svoje strukovne organizacije - Hrvatski savez inovatora te Udrugu inovatora Hrvatske, koji ne samo da im organizira sudjelovanje na međunarodnim izložbama inovacija, nego prijavljuje na natječaje grada Zagreba preko kojih dobivaju subvencije za pokrivanje dijela troškova poslovanja. Jer svega se deset posto izuma uspije kvalitetno na tržištu probiti.
Uzmimo baš primjer Tajvana s kojega su se ovjenčani s nekoliko najsjajnijih odličja vratili zagrebački inovatori. Tamo nema gospodarske krize. Riječ o državi koja je šesto najbrže rastuće gospodarstvo u svijetu. I to upravo zahvaljujući primjeni izuma koje njihova pamet napravi, oslikava situaciju na dalekoazijskom tržištu tajnik Saveza Neven Marković. Svi od reda nadaju se kako će teška gospodarska situacija ipak dovesti da domaće tvrtke pruže ruku suradnje domaćim inovatorima koji očito uspješnih rezlutata imaju I na pretek.
\" Teško je jer imamo dosta davanja državi, proizvod nam je opterećen brojnim nametima, a mogli bi svojim radom pomoći u razvoju države\" ... pa pomažeš sestro ... pomažeš ... da su ti manja davanja našoj državi ti bi taj višak davala nekoj stranoj za bolji auto ili luksuznije skijalište ... strava ..